7 najważniejszych polskich festiwali muzycznych

Rynek festiwalowy w Polsce coraz bardziej zbliża się do zachodnich standardów. Festiwale muzyczne w Polsce, by wymienić najważniejsze takie jak Open’er, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy Przystanek Woodstock, znane są na całym świecie i często nagradzane.

Polskie festiwale muzyczne


Tegoroczne wakacje można z powodzeniem spędzić, nie opuszczając granic kraju, jeżdżąc z jednego festiwalu na drugi. Poniżej przygotowaliśmy dla Was najciekawsze imprezy na nadchodzące miesiące.

1. 29.06-02.07 – Open’er Festival. Reklama zbędna, lecz warto podkreślić, że organizatorzy festiwalu z roku na rok prowadzą swoistą ekspansję kulturalną na inne dziedziny. W tym roku będzie znacznie więcej spektakli teatralnych, premierowych pokazów filmowych, spotkań z autorami książek, pokazów mody i wiele, wiele innych atrakcji.
Jednak to muzyczne gwiazdy pokroju Red Hot Chili Peppers czy Florence + The Machine są magnesem przyciągającym setki tysięcy fanów z całego świata.

2. 06-10.07 – Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 10 krajów świata, reprezentujący 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise czy Easy Star All Stars.
Wzorem lat ubiegłych, Lublin zamieni się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem szeroka oraz wielowątkowa prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce, a także poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom. Fundamentem Innych Brzmień pozostaje niezmiennie wysoka jakość artystyczna, kreatywność oraz idea twórczego poszukiwania w sztuce. Podczas festiwalu jazz i klasyka przenikają się z awangardą i elektroniką, etniczne motywy spod znaku world music mieszają się z ostrym brzmieniem przesterowanych gitar, reggae i hip hop spotykają improwizowaną muzykę instrumentalną. Wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

3. 07-09.07 – Jarocin Festiwal. Jak co roku w Jarocinie zapowiada się mocne granie na najwyższym poziomie! Amerykańska formacja z wielkiej czwórki trash metalu Slayer, legendarne The Prodigy czy metalowe objawienie młodego pokolenia Five Finger Death Punch to tylko najważniejsi artyści, jacy wystąpią na jarocińskiej scenie. Tegoroczna edycja festiwalu może również przejść do historii ze względu na reaktywację grupy Sweet Noise czy odświeżenie sprzed 30 lat płyty Piotra Maciejewskiego (lidera Siekiery) „Nowa Aleksandria”. Do „Nowszej Aleksandrii” poznański kompozytor zaprosił wielu wokalistów z Katarzyną Nosowską na czele. Koncert będzie nagrywany i wydany jesienią.

Jarocin
wideonet / Shutterstock.com

Podobne artykuły