Bezcenne dziedzictwo

Zostałeś rodzicem i teraz sam wiesz, jak to jest być odpowiedzialnym za maleńką istotkę, jaką jest Twoje dziecko. Dbasz o nie tak, jak kiedyś Twój rodzic dbał o Ciebie. Dbasz tak, jak Twoje dziecko powinno dbać w przyszłości o swoje pociechy.

Niejednokrotnie będziesz zastanawiać się nad tym, jakie dziedzictwo mu przekazać. Obok mieszkania, domu, akcji czy innych materialnych środków nie zapomnij o tym, co najważniejsze – cennych wartości, których nie można przełożyć na pieniądze. Może to być garść zebranych myśli, którymi po latach podzielisz się z dorosłą już córką lub synem.

Rodzinne dziedzictwo

Wszak życie przynosi wiele niespodzianek – tych dobrych i tych przykrych również. Ważne jest, aby – kiedy cokolwiek stanie nam na drodze – nie zapominać o tym co najważniejsze: BYĆ CZŁOWIEKIEM. Gdy zaskakuje nas los – często stajemy się obojętni na ludzką krzywdę, nie liczymy się z uczuciami innych, a nasza empatia ma się nijak do wygłaszanych wcześniej wzniosłych zapewnień: Nie czynię drugiemu co dla mnie niemiłe.

Mieć szeroko otwarte oczy i serce na tych, którzy nas potrzebują i którzy są tego warci. Nie zapominaj o tym! Bo wszystko, absolutnie wszystko, zwróci się z nawiązką. To taka magia życia.

A najistotniejszym jego elementem jest RODZINA. I wcale nie musi ona wyglądać klasycznie: mama, tata, mąż, żona, dzieci, babcia, dziadek… Bo rodzina to coś więcej niż hierarchia pokoleń czy ról. To osoby, które przebywają ze sobą, darząc się serdecznością i zaufaniem. To osoby, do których wracamy codziennie, które sprawiają, że czujemy się akceptowani, że jesteśmy naprawdę szczęśliwi i cokolwiek by się nie działo, zawsze możemy liczyć na to, że będą nas kochać bez względu na wszystko.

A KOCHAĆ to znaczy dawać siebie, poświęcać czas i uwagę. Kochać, ale tylko miłością bezwarunkową, nie bacząc na wygląd, zdrowie fizyczne czy psychiczne, bez względu na skłonności, ułomności, zdolności czy umiejętności.

I wreszcie SUMIENIE – każdy z nas ma w sobie taką wewnętrzną instancję, która mu podpowiada, czy to co robi, jest dobre czy złe. To świadomość moralna. W życiu codziennym nasze sumienie daje o sobie znać wtedy, kiedy zachowaliśmy się w sposób, jaki nie powinien mieć miejsca. To trudna nauka, gdyż wiąże się z osobistym systemem wartości każdego człowieka. I każdy człowiek musi sobie taką zbudować – swój osobisty cud świata.

Te i wiele innych ważnych myśli warto jest spisać, zapamiętać. Każdy ma własne przeżycia i doświadczenia. Pomyśl o tym, co chcesz przekazać na początku trudnej, lecz cudownej drogi, którą jest rodzicielstwo i posiadanie własnej rodziny. Przekazując taką schedę swojemu dziecku, sprawisz mu największy prezent.

Podobne artykuły