Białe noce w Petersburgu

I mrokom nocy wstępu broniąc na złoty strop nowego dnia. Jutrznia, na zmianę zorzy goniąc, dla nocy pół godziny ma” – pisał Puszkin w „Jeźdźcu Miedzianym”.  Tam, gdzie zmierzch dogania świt, wzajemnie łącząc się i przenikając, warto przyjechać i zobaczyć tę magiczną aurę na własne oczy. Sankt Petersburg, miasto białych nocy, przyciąga turystów głównie od połowy maja do połowy lipca. Białe noce mają swoją kulminację w połowie czerwca – w tym czasie miasto prawie nie zasypia. Na głównych ulicach i prospektach Petersburga mimo późnej pory, turystów nie brakuje.

Białe noce w Petersburgu
Kekyalyaynen / Shutterstock.com

Na czym polega zjawisko białych nocy?

Białe noce to zjawisko atmosferyczne występujące na dużych wysokościach geograficznych (powyżej 55˚ N lub S). Polega na tym, że w okresie letnim nie zapada mrok. Słońce chowa się płytko za horyzont pozostawiając szaro-niebieską, fioletową poświatę. Podczas białych nocy można spokojnie funkcjonować bez sztucznego światła.

Fenomen białych nocy w Sankt Petersburgu

Zjawisko białych nocy nie występuję jedynie w Sankt Petersburgu, mimo to jest najczęściej kojarzone właśnie z tym miastem. Stało się wręcz atrakcją turystyczną przyciągającą tłumy turystów. Wiele biur podróży sprzedaje wycieczki do Petersburga w ofercie „dla koneserów”, dla prawdziwych smakoszy podróżowania. Niewątpliwie zjawisko białych nocy w Sankt Petersburgu jest czymś pięknym, magicznym i wzbudzającym zachwyt. Wyjątkowości dodaje fakt, że jest to zjawisko przyrodnicze, którego możemy doświadczać w metropolii.

Atrakcje Petersburga

Już wiemy, że w lecie Petersburg możemy zwiedzać całą dobę – warunki temu sprzyjają. Co warto zwiedzić w rosyjskim mieście nazywanym „Wenecją Północy”?

Ermitaż – muzeum państwowe mieszczące się w pięciu carskich pałacach nad brzegiem Newy. Zbiory Ermitażu podzielone są tematycznie: sztuka starożytna i prehistoryczna, sztuka zachodnioeuropejska (V – XVIII wiek) oraz rosyjska, sztuka zachodnioeuropejska (XIX – XX wiek) oraz azjatycka. Warto dodać, że w muzeum znajdują się dwa z dziesięciu zachowanych do dziś dzieł Leonarda da Vinci, Madonna Benois i Madonna Litta.

Plac Pałacowy – to tu miała miejsce krwawa niedziela w 1905 r. i rewolucja październikowa w 1917 r. Obecnie Plac Pałacowy jest miejscem imprez, koncertów, a także świętowania Nowego Roku.

Sobór św. Izaaka – największa prawosławna świątynia w Petersburgu wznosząca się na wysokość ponad 100 metrów. Jest uznawana za czwarty co do wielkości obiekt sakralny na świecie. Kopuła świątyni pokryta jest 100 kg szczerego złota, a jej promień osiąga długość 11 metrów. Sobór stanowi atrakcję turystyczną przyciągającą co roku setki tysięcy turystów. Mieści się w niej  muzeum oraz taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto.

Plac Senacki z pomnikiem Piotra I (Jeździec miedziany).

Newski Prospekt – główna ulica miasta zaprojektowana przez Piotra Wielkiego. Aleja ciągnie się od budynku Admiralicji przez 4,5 km do soboru Aleksandra Newskiego. Prospekt otoczony XVIII i XIX-wiecznymi kamienicami stanowi ścisłe centrum miasta.

Wyspa Wasilewska – wyspa sprzyjająca spacerom. Zobaczymy tu między innymi: Akademię Sztuk Pięknych, Muzeum Marynarki Wojennej, Pałac Mienszykowa.

Twierdza Pietropawłowska – najstarsza budowla w Sankt Petersburgu zlokalizowana na Wyspie Zajęczej. To miejsce pochówku prawie wszystkich carów z rodziny Romanowów. Znajdowało się tutaj również więzienie polityczne, w którym przetrzymywano między innymi Tadeusza Kościuszkę czy Fiodora Dostojewskiego.

Do punktów obowiązkowych podczas pobytu w Petersburgu należą również:

Carskie Sioło – zespół pałacowo – parkowy założony przez Katarzynę I, a upiększony i rozbudowany przez Katarzynę II. Znajduje się 25 km od Petersburga. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców świata.

Wielki Pałac Peterhof – znajduje się 29 km od Petersburga, nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Nazywany „światową stolicą fontann” zachwyca swoją architekturą i bogactwem. Został zaprojektowany przez Piotra Wielkiego, jako letnia rezydencja rodziny carskiej.

,,Pękające mosty”

Atrakcji Petersburga i okolic wartych zobaczenia można wymieniać bez końca. Na pewno warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie tego miasta. A w nocy wybrać się na rejs lub spacer by nacieszyć oczy widokiem „pękających mostów”. Od kwietnia do listopada nocą otwierane są największe mosty. O tym który most jest otwierany i w jakich godzinach możemy dowiedzieć się z rozpiski zamieszczonej na stronie miasta. Wielu turystów przychodzi podziwiać to widowisko, szczególnie podczas trwania białych nocy.

Była zbrodnia, będzie kara – śladami Dostojewskiego

Nie zawsze człowiek wędruje utartymi ścieżkami. Dlatego dla chętnych proponuję zwiedzanie Petersburga śladami powieści Fiodora Dostojewskiego. Najważniejszym miejscem powieści są okolice Placu Siennego, a dokładnie kamienice zlokalizowane przy kanale noszącym dziś nazwę Gribojedowa. Mieściło się tam biuro policyjne, do którego udał się Raskolnikow. Kilka domów dalej pokój wynajmowała Sonia. Nieopodal mieszkał też Marmieładow wraz z rodziną. Do punktów na mapie „Zbrodni i kary” zaliczamy również: kamienicę, w której mieszkał Raskolnikow, Ogród Jusupowa, Ogród Letni, Pole Marsowe, dom staruchy lichwiarki oraz Wyspę Wasilewską. W Petersburgu organizowane są specjalne wycieczki, na których można odwiedzić miejsca związane z Dostojewskim lub prześledzić drogę bohaterów „Zbrodni i kary”.

Dojazd

Z Polski do Petersburga można dostać się samolotem lub autobusem. Bezpośrednie loty są dostępne jedynie z Warszawy, a podróż zajmuje ok. 2 godzin. Lotnisko Pułkowo jest oddalone od centrum Sankt Petersburga o około 20 km. Nie ma połączeń „tanimi liniami lotniczymi”, więc na wycieczkę trzeba przeznaczyć trochę więcej pieniędzy.

Przy podróży autokarem, musimy liczyć się z prawie 26-godzinną wyprawą, a cena przejazdu w jedną stronę to koszt około 300 zł (przy przejeździe bezpośrednim). Przejazd z przesiadką też może być niezwykłą przygodą, gdy postój mamy np. w Rydze. W zależności od ilości czasu możemy wybrać się na spacer po stolicy Łotwy lub posilić przed dalszą podróżą.

Zawsze można pojechać własnym samochodem i robić postoje gdzie nam się podoba. Na trasie mamy: Wilno, Kowno, Rygę. Dla upartych nawet Tallin i Helsinki mogą znaleźć się „po drodze”.

Przydatne informacje

Wybierając się do Rosji konieczne jest posiadanie wizy turystycznej. Koszt wyrobienia wizy waha się między 250 – 350 zł. Wiza turystyczna wydawana jest na 30 dni. Dokumenty jakie należy złożyć do wyrobienia wizy to: paszport (z co najmniej 2 czystymi stronami przeznaczonymi na wizy, termin ważności paszportu nie może upłynąć szybciej niż 6 miesięcy od daty upłynięcia ważności wizy), wniosek ze strony ambasady rosyjskiej, voucher turystyczny lub zaproszenie, zdjęcie oraz polisa ubezpieczeniowa ważna na terytorium Rosji.

Inną opcją jest załatwienie sprawy przez pośrednika, np. w biurze podróży specjalizującym się w pośrednictwie wizowym. Z przydatnych informacji warto również pamiętać o przesunięciu czasu. W Sankt Petersburgu jest o godzinę później niż w Polsce.

 

Podobne artykuły