Broda – jak ją pielęgnować?

Ktokolwiek uważa, że broda to celowy wybór, by zaoszczędzić czas na własnej pielęgnacji i codziennym goleniu, jest w wielkim błędzie. Broda to długie tygodnie zapuszczania, a potem mycie, szczotkowanie, przycinanie i jeszcze kilka innych zabiegów. Jeśli chcesz dołączyć do brodaczy, czytaj dalej i dowiedz się, jak pielęgnować ten prawdziwie męski atrybut.

Broda - jak ją pielęgnować

Marzy Ci się broda? Przekonuje Cię modny trend, który kilka sezonów temu podbił serca wielu mężczyzn i, co tu dużo mówić, ma się bardzo dobrze, jeśli rozejrzeć się po ulicach? Skuś się i wypróbuj. Broda to moc! Dodaje charakteru, męskości i powagi, a starannie wypielęgnowana i w towarzystwie przemyślanego ubioru robi duże wrażenie. Zastanów się tylko, czy masz w sobie cierpliwość, by zapuścić zarost, czy nie zrażasz się szybko niezadowalającymi efektami i czy znajdziesz czas na regularną pielęgnację. Jeśli nie, porzuć myśl o brodzie – jak kobieta, wymaga uwagi i starań. Stać Cię na ten trud i chcesz podjąć wyzwanie? Czytaj dalej. Podpowiemy Ci jak podejść do tematu, by już niedługo imponować zarostem godnym seksownego drwala. 😉

Zapuszczam!

Początki bywają trudne i na tym etapie swojej przygody z zapuszczaniem zarostu musisz uzbroić się w cierpliwość i dać sobie trochę czasu. Najlepszym momentem na rozpoczęcie są wakacje lub dłuższa przerwa, podczas której będziesz mógł sobie „odpuścić” i nieco zarosnąć. W zależności od tempa wzrostu włosów, upłynie kilka dni zanim zobaczysz coś, co swoją formą zacznie przypominać brodę. Nie spodziewaj się efektownych rezultatów. Włosy będą sztywne, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a skóra może swędzieć. W zniwelowaniu tych niedogodności pomoże Ci wcieranie balsamu.

Zaskoczeniem może być również nierównomierność zarostu. Bardzo możliwe, że w niektórych miejscach broda będzie rosnąć ochoczo, podczas gdy inne z uporem nie będą chciały pokryć się włosem. Bywa i tak. Jeśli nie zaczniesz zapuszczać, nie sprawdzisz, czy broda jest Ci pisana i czy jest o co walczyć. Wakacje na horyzoncie – wrzuć na luz i przetestuj! Nie zwracaj uwagi na komentarze i docinki otoczenia. Prawdziwe dzieło wymaga czasu.

Rośnie! I co dalej?

Ci przystojni mężczyźni i ich imponujące brody, które widujesz w czasopismach, na billboardach i reklamach to efekt wielu zabiegów i regularnej pielęgnacji, dlatego nie zrażaj się tym, co po kilku dniach zapuszczania zobaczysz w lustrze. Potrzebny Ci będzie przynajmniej miesiąc z daleka od golarki, by zdecydować, czy warto mierzyć się z wyzwaniem. Po tym czasie przyjrzyj się sobie i oceń swój zarost. Czy jest na tyle gęsty, by dobrze się prezentować? Jaką przybiera formę i jakie efekty będzie można uzyskać poprzez odpowiednie strzyżenie i modelowanie? Jaki kształt brody będzie pasował do owalu twarzy i podkreśli Twoją naturalną urodę? Mierz swoje zamiary na możliwości i odczekaj te kilka tygodni, by uzyskać pełnię informacji. A w przysłowiowym międzyczasie poszukaj inspiracji i wybierz styl dla siebie.

Broda - jak ją pielęgnować

No i wyrosło. A teraz trzeba dbać…

Podobnie jak o włosy na głowie, o brodę trzeba dbać, by nie przypominała krzaka przy płocie. Jeśli ma się prezentować okazale i być ozdobą, potrzebne będą odpowiednie kosmetyki i codzienna, pielęgnacyjna rutyna. Następujące kroki wpisz od teraz w plan tygodnia.

  • Mycie

Kurz, kosmetyki, sebum, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i różne różności będą osiadać na zaroście. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Dlatego myjąc twarz, poświęć również czas swojej brodzie. Możesz to zrobić pod prysznicem (szybkie i łatwe) lub nachylając się nad umywalką (wymaga nieco więcej czasu i zabiegów). Czym myć? Na rynku dostępnych jest wiele produktów stworzonych specjalnie dla brodaczy, między innymi mydła i szampony do brody. Nie są to kosmetyki tanie, ale jeśli planujesz dłuższą przygodę z obfitym zarostem, warto wziąć je pod uwagę. Zwykły szampon i żel pod prysznic też spełnią swoje zadanie, ale mogą okazać się zbyt ostre dla delikatnej skóry twarzy i nie będą Ci służyć. Nie zmiękczają również włosów tak dobrze, jak te przeznaczone do pielęgnacji brody.

  • Nawilżanie

Zdrowy, błyszczący, miękki włos to efekt nawilżania. Do tego zadania wykorzystaj balsamy do brody, mgiełki lub naturalne olejki, na przykład arganowy czy kokosowy. Odżywią zarost i skórę twarzy, a dodatkowo sprawią, że brodę będzie można łatwiej ułożyć.

  • Czesanie i przycinanie

Bez nich też się nie obędzie. Jeśli chcesz dopieścić swoją brodę, przyda Ci się szczotka lub grzebień do zarostu. Czesanie pobudza włos do wzrostu poprzez stymulację skóry oraz ma znaczenie higieniczne i pielęgnacyjne – podczas czesania usuwane są zanieczyszczenia oraz rozprowadzane jest sebum, naturalna substancja natłuszczająca, po całej długości włosa.

Przycinanie i strzyżenie są konieczne, by nadać brodzie pożądaną formę i utrzymać jej kształt. Oczywiście pomoże Ci w tym profesjonalny golibroda, ale z odrobiną praktyki zrobisz to także sam. Być może nie nożyczkami, bo wymaga to wprawy i czasu, ale na pewno trymerem, który załatwi sprawę równie dobrze. Urządzenie to ma regulowaną nasadkę, dzięki której możesz kontrolować długość włosa.

  • Modelowanie

W nadawaniu brodzie odpowiedniego kształtu i ujarzmianiu niesfornych włosów pomogą Ci kosmetyki do stylizacji. W drogeriach i sklepach posiadających specjalną ofertę kosmetyków do zarostu znajdziesz pasty i woski. Te ostatnie wykorzystuje się głównie do modelowania wąsów. Wypróbuj!

Ufff, niemało tego, ale trud się opłaca, a efekt na pewno zostanie doceniony i co najważniejsze, sprawi Ci dużo satysfakcji. O modnym wyglądzie nie wspominając!

Podobne artykuły