Chłopięcy świat

Świat chłopców był dla mnie zupełnie obcy. Mam na myśli chłopców do mniej więcej 12. roku życia. Wydawało mi się, że robią jedynie hałas, biegają, wrzeszczą i są przez to mało interesujący. Dopiero gdy zaczęłam z nimi pracować w praktyce psychologicznej i rozpoczęłam zajęcia socjoterapeutyczne, zrozumiałam, jak bardzo wrażliwe, łaknące miłości są to istoty. Bardzo trudno pokazać im, że potrzebują ciepła, bliskości od dorosłych. Inspirujące i ożywcze okazało się wydobywanie z nich ich marzeń, przemyśleń, refleksji.

Chłopięce psychika

W kilku filmach świat chłopców został ujęty w fascynujący sposób, doskonale ukazujących ich spojrzenie na świat, emocjonalność, pasje, tęsknoty, ambicje.

Ragazzi

Jeden z najpiękniejszych filmów, jakie przyszło mi zobaczyć, nosi tytułCinema Paradiso”. Mały Salvatore Di Vita, pieszczotliwie zwany Totò, jest przeuroczym chłopcem, który swoim entuzjazmem i radością życia zaraża od początku filmu. Jego wybryki wywołują wybuchy śmiechu. Beztroski, żywiołowy, krnąbrny – skrada serce widza, wzrusza swoją niewinnością. Najbardziej ujmująca wCinema Paradiso” jest przyjaźń pomiędzy chłopcem a Alfredo – pracownikiem jedynego miejscowego kina. Totò, tęskniący za ojcem, który nie wraca z wojny, przelewa swoje uczucia na starszego przyjaciela, którego traktuje jak autorytet. Alfredo pozwala chłopcu podpatrywać swoją pracę, co wzbudza w dziecku olbrzymie zamiłowanie do kinematografii. Mężczyzna niemalże siłą wypycha nastoletniego już Salvatore z miasta, w którym nie ma perspektyw na rozwój, przyczyniając się tym samym do jego późniejszego sukcesu. Totò pochodzi z ubogiego domu, ale zdaje się tym nie przejmować i pokazuje, co w życiu jest najważniejsze: miłość, przyjaźń, żarliwa pasja, radość z drobnostek oraz odwaga.

Boys

Chłopięca wyobraźnia potrafi tworzyć magię. O tym opowiada filmMarzyciel”, który przypomina nam, dorosłym, o tym, co często tracimy dorastając: bezkresną wyobraźnię, niezmąconą pogodę ducha, zamiłowanie do zabawy, żartów i psikusów. W obrazie Marca Forstera na głównym planie pojawia się przyjaźń pomiędzy małymi chłopcami, braćmi, a reżyserem teatralnym, który podkręca do maksimum wyobraźnię swoich towarzyszy, wymyślając im niezwykłe zabawy. Nie uda się, jeśli nikt w niego nie wierzy, powiedział James Barrie (Johnny Depp), gdy jeden z jego małych przyjaciół puszczał latawiec. Chłopcy nie powinni chodzić spać, bo gdy się budzą, są o jeden dzień starsi, gdy układali się do snu. Marc Forster pokazał, ile radości mogą czerpać dorośli z chłopięcej wyobraźni oraz co się dzieje, gdy nie hamuje się energii, żywiołu, który w nich tkwi. Jednocześnie wMarzycielu” ukazane zostało, jakie pokłady wrażliwości i odpowiedzialności tkwią w chłopcach, którzy na dobroć i łagodność odpowiadają tym samym.

Chłopcy

Oba dzieła filmowe uczą, jak ważna jest aktywna rola dorosłych w procesie wychowania dzieci (tu: chłopców w okresie średniego i późnego dzieciństwa) poprzez uczestniczenie w ich zainteresowaniach, poświęcanie im uwagi, rozmowę, odsłanianie przed nimi sekretów świata. Ważne, by podążać za dzieckiem, przypatrywać się, co je pasjonuje, co ekscytuje, jakie ma predyspozycje i przede wszystkim pomagać mu w wyzwalaniu swego potencjału.

Niepokojące jest to, że obecnie głównym hobby chłopców są gry komputerowe. Nie dostaję innych odpowiedzi od moich podopiecznych, kiedy pytam, czym się interesują, co lubią robić w wolnym czasie. ZarównoCinema Paradiso” jak iMarzyciel” ukazują jakie możliwości i moc tkwi w chłopcach! Mają w sobie ogromną energię, chęć przygody, sprawdzenia się. Powinno to zostać dobrze ukierunkowane, nie tylko w stronę komputera. Na zajęciach socjoterapeutycznych, chłopcom początkowo opornie idzie ćwiczenie o nazwie: „wspólna opowieść”, które polega na spontanicznym tworzeniu opowiadania. Mówią: Nie wiem, co mówić. Nic mi nie przychodzi do głowy. NIE WIEM. Kiedy już ruszą, zaczynają dominować treści związane z fabułami gier komputerowych.

Dorośli! Kiedy ostatnio biegaliście ze swoimi synami po lesie, udając Indian? Jak dawno malowaliście razem farbami, odciskając na kartkach dłonie? Kiedy ścigaliście się na rowerach, obrzucaliście liśćmi w parku lub po prostu wygłupialiście się ze swoimi synami?

Podobne artykuły