Depilacja doskonała – jaką metodę wybrać?

Lato, słońce i odkryte ciało – to idzie w parze. I zobowiązuje. Do czego? Do zadbania o gładką, wypielęgnowaną skórę. Najlepiej bez niedoskonałości i zbędnego owłosienia. Przyglądamy się najpopularniejszym metodom depilacji i zastanawiamy, która sprawdzi się najlepiej.

Latem chętniej odsłaniamy ciało i zakładamy ubrania, które odkrywają ramiona i nogi. Z chęcią wskakujemy w stroje kąpielowe i korzystamy z uroków plaż oraz basenów. To wszystko sprawia, że zadbanie o zdrową, apetycznie wyglądającą skórę staje się niejako obowiązkiem. W ruch idą peelingi, depilatory i kuracje nawilżające, które mają nadać skórze pożądaną miękkość i aksamitną gładkość. W obecnych czasach depilacja stała się rutyną w kwestii dbania o urodę i jedynie skuteczność poszczególnych metod możemy kwestionować. Co do tego, że zadbane i zmysłowe ciało, to ciało wydepilowane, chyba nikt nie ma wątpliwości. Zanim zrzucimy z siebie ubrania i ruszymy na podbój morskich kurortów, przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom, które pomogą osiągnąć wymarzony ideał.

Depilacja - jaką metodę wybrać

Mechaniczna, chemiczna czy laserowa?

Depilację możemy podzielić na mechaniczną, czyli taką która usuwa owłosienie poprzez fizyczne wyrwanie lub zgolenie włosów za pomocą maszynki do golenia, depilatora, wosku lub pasty cukrowej oraz chemiczną, która ze zbędnym owłosieniem rozprawia się za pomocą rozpuszczających włos kremów i pianek. Popularnym, aczkolwiek o wiele droższym zabiegiem, jest depilacja laserowa – zabieg o dużej skuteczności, którego efektami można się cieszyć przez długi czas. Jak można się domyślać, każda z nich ma swoje plusy i minusy. Różnią się skutecznością, ceną, szybkością wykonania i bólem, który mogą sprawić. Którą wybrać? Oto krótkie omówienie zalet i wad każdej z nich.

Plusy: szybkie, tanie, bezbolesne, nieskomplikowane i do wykonania przez każdego. Oczywiście niezbędne są akcesoria – ostra maszynka i żel lub krem, który sprawi, że włosy staną się bardziej miękkie i łatwiej będzie je ogolić.

Minusy: mało skuteczna – włosy odrastają szybko, zabieg trzeba więc powtarzać, czasami nawet codziennie. Niektórzy twierdzą, że z czasem owłosienie staje się mocniejsze i trudniej je usunąć. Łatwo też o zranienie się i towarzyszące mu infekcje oraz podrażnienia skóry, co jest dużą wadą tej metody zwłaszcza w przypadku depilacji okolic bikini.

Plusy: duży wybór depilatorów pozwala zakupić urządzenie, które dopasujemy do własnych potrzeb (depilatory z głowicą pęsetową lub dyskową, do depilacji na sucho i mokro, z różnymi prędkościami); jest skuteczniejsze niż golenie – często udaje się usunąć włoski wraz z cebulkami nawet na kilka tygodni.

Minusy: droższe niż golenie maszynką (depilator to wydatek od około 100 do 600 zł), bolesne (nie czarujmy się, wyrywanie włosów boli, ale na szczęście depilatory mają różne prędkości, a co się z tym wiąże, natężenie bólu też jest różne); bardziej czasochłonne.

  • Depilacja woskiem/ pastą cukrową

Plusy: szybka, skuteczna – podobnie jak w przypadku depilatorów, włoski usuwane są wraz z cebulkami, a efekt utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Zaletą jest też duży wybór specyfików – masz do wyboru gotowe plastry z woskiem, wosk do nakładania na ciepło i zimno, pasty cukrowe (idealne dla skóry wrażliwej). Duży plus za niewywoływanie świądu i pieczenia oraz stopniowe osłabianie włosków, które z czasem stają się rzadsze.

Minusy:  bolesna; czasami powoduje, że włos łamie się, a cebulka zostaje w środku, co skutkuje nierównym odrastaniem. Czasami metodzie tej towarzyszy także wrastanie włosków i zapalenie mieszków włosowych.

Plusy: Szybkie, łatwe i wygodne w nałożeniu; nadają się do depilacji wszystkich miejsc, ale należy wybierać dobre, sprawdzone kosmetyki, przetestowane alergologicznie. Kolejna zaleta tej metody to jej bezbolesność oraz fakt, że odrastające włosy nie wrastają w skórę.

Minusy: Efekt nie utrzymuje się długo, zazwyczaj włoski odrastają już po kilku dniach. Po zabiegu może pojawić się reakcja uczuleniowa objawiająca się zaczerwienieniem i swędzeniem. Samo zmycie kremu nie zawsze daje dobre efekty, czasami trzeba skórę trzeć załączoną do kremu szpatułką.

Plusy: jedyna metoda, która może całkowicie i skutecznie usunąć owłosienie ze wszystkich części ciała (jej skuteczność jest jednak uwarunkowana kolorem karnacji i włosów); bardzo trwała; nie wywołuje podrażnień i efektów ubocznych; na rynku są już dostępne domowe depilatory laserowe.

Minusy: najdroższa ze wszystkich metod (jej koszt, w zależności od depilowanego miejsca i liczby powtórzeń, może wynieść nawet kilka tysięcy); nie wszyscy mogą się jej poddać (przeciwwskazaniem jest bielactwo, łuszczyca, ciąża, nowotwory, znamiona, bardzo jasne włosy); wymaga poddania się kilku zabiegom; czasochłonna.

Wybór odpowiedniej metody depilacji często uwarunkowany jest kosztami i wygodą. Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek i natura, niestety, obdarzyła się obfitym owłosieniem, na pewno warto rozważyć depilację laserową. Ten zabieg pozwoli Ci się uporać z problemem bezboleśnie i z bardzo dobrym efektem.

Jeżeli dobrze tolerujesz ból – rozważ profesjonalne zabiegi depilacji woskiem w gabinecie kosmetycznym. Dzięki tej metodzie usuniesz owłosienie o wiele mniejszym kosztem niż laser, a z czasem zauważysz, że włoski stają się rzadsze.

Maszynka do golenia przyda się na pewno wszystkim kobietom, które chcą szybko uporać się z problemem i nie mają nic przeciwko regularnym zabiegom podczas codziennej toalety. To najtańsza metoda, która przynosi wymierne korzyści i sprawdza się dobrze w przypadku delikatnych i średnio grubych włosków.

Podobne artykuły