Faceci na skale. Cz. II

Chris Sharma – wolność

Chris Sharma to kolejny niesamowity i zarazem jeden z najlepszych wspinaczy skałkowych, wolny duch mieszkający jeszcze niedawno w Hiszpanii wraz ze swoją ówczesną partnerką Dailą Ojedą (również uprawiającą wspinaczkę), wśród skał… Bo gdzieżby indziej? We wspinaniu chodzi o wolność, bycie w naturze i podążanie za własnym głosem (…) wspinanie (…) jest szukaniem własnej drogi*, mawiał. 

Mówimy z przyzwyczajenia
że on szczyt zdobywa

Podczas gdy
zawieszony między szczytem
a skalną półką
dla paru stóp
on
zdobywa
samego siebie (…)**

Wspinaczka górska

Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania to m.in.: bouldering – wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach, wspinaczka skałkowa (skalna), wspinaczka piaskowcowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm (wspinaczka wysokościowa), wspinaczka wielkościanowa.

Co takiego jest we wspinaniu, że tak bardzo pociąga mężczyzn (chociaż rośnie też popularność tego sportu wśród kobiet)? Anna Kacperczyk w „Pracy nad emocjami jako elemencie aktywności górskiej i wspinaczkowej” pisze, iż obiekt skalny potrafi totalnie zawładnąć umysłem wspinacza. Koncentruje się on wtedy jedynie na zdobyciu szczytu, czy też pokonaniu drogi. Wielokrotnie ją analizuje, jej fragmenty czy też trudności pojawiające się na niej. I to podczas różnorodnych codziennych czynności. Wspinacz musi wrócić na wybraną skałę, górę. By ją pokonać, by pokonać siebie – jak kto woli. Istotny we wspinaniu jest także aspekt rywalizacji. Istotny, bowiem często napędzający mężczyzn do powracania na drogę, do „robienia” coraz trudniejszych dróg (o tzw. wyższych wycenach), do zdobywania Korony Ziemi etc.

Kukuczka po zmaganiach z Makalu w 1981 r. powiedział: Jestem człowiekiem bardzo wierzącym. Ta kilkudniowa walka z górą dostarczyła mi wielu niezwykłych doznań, które można by nazwać wspaniałą, głęboką modlitwą.***

Wspinaczka czy to skałkowa, wysokogórska, wielowyciągowa, himalaizm, alpinizm – to szczególny rodzaj sportu, który zestawia człowieka z ogromem: górą, skałą. Staje się ona sprzymierzeńcem i wrogiem zarazem. Urzeka pięknem i wzbudza trwogę surowością, stałością, zimnem.

Wspinaczka górska

Warto w tym momencie wspomnieć o filmie dokumentalno-fabularnym „Czekając na Joe„, który przedstawia losy dwóch wspinaczy: Joe Simpsona oraz Simona Yatesa. Jeśli ktoś nie wierzy we własną moc, powinien ten film koniecznie obejrzeć. Jeśli ufa swoim siłom – również, by utwierdzić się w przekonaniu, że ten kto walczy, jest wygranym. Wyczyn Simpsona wydaje się niemożliwy i jest dowodem na słowa powtarzane często przez Martynę Wojciechowską, że niemożliwe nie istnieje.

Przykładem na niesłabnącą pasję wspinania pomimo tragicznych „przygód” jest także przypadek Arona Ralstona przedstawiony w filmie „127 godzin”.

Poczuj chłód skały pod palcami. Posłuchaj jej

Wspinanie jest pięknem. Jest baletem na skale. Szczególnie klasyczna wspinaczka skałkowa, w której używa się nie tylko rąk i nóg, ale w zasadzie całego ciała. Proponuję podpatrzeć Chrisa Sharmę oraz pozostałych wspinaczy wymienionych w pierwszej części artykułu na filmach zamieszczonych na youtube. Może zechcecie i Wy zaznać magii wspinania?

*http://wspinanie.pl/2016/06/chris-sharma-trenuje/

**Jan Huszcza Taternik

***http://kukuczka.net/pl/kalendarium

 

Podobne artykuły