Florencja – piękne miejsce na czerwiec

Popularnie mówi się, że Florencja to miasto-zabytek, ponieważ tak wiele jest do zwiedzenia w tym niedużym miasteczku. Florencja to jednak nie tylko ciekawa historia i piękne dzieła sztuki – to też pyszne włoskie jedzenie, klimatyczne uliczki i urzekające widoki, w których zakocha się każdy.

Choć Florencja jeszcze w średniowieczu była jednym z największych ośrodków handlu w Europie, jej prawdziwy rozkwit przypada na wiek piętnasty. Właśnie wtedy w mieście żyli i tworzyli najwybitniejsi włoscy artyści: Donatello, Boticelli, Michał Anioł oraz oczywiście Leonardo da Vinci. Wspierani przez rządzącą miastem rodzinę Medyceuszy (De’ Medici) przyczynili się oni do światowej sławy Florencji, a ich dzieła można podziwiać w licznych muzeach: Galerii Uffizi, Galerii Akademii (najsłynniejsze wystawione tam dzieło to rzeźba „Dawid” Michała Anioła), pałacu Pittich… Wielbiciele sztuki będą zachwyceni tyloma możliwościami obcowania z najsłynniejszymi dziełami na świecie.

LIS_3640

Jednak nie tylko w muzeach można podziwiać sztukę. We Florencji czeka ona na nas na każdym kroku. Piazza della Signoria, jeden z najważniejszych placów w mieście, słynie z wystawionych tam rzeźb. Oryginały i reprodukcje, renesansowe oraz współczesne – trudno zliczyć ile jest tam posągów. Koniecznie trzeba też pójść do niedalekiej Loggii del Mercato Nuovo i potrzeć pyszczek najsłynniejszego dzika, Il Porcellino. Dotykając tej kopii XVII-wiecznego pomnika zapewniamy sobie ponoć powrót do Florencji… W mieście jest jeszcze mnóstwo innych rzeźb które zasługują na naszą uwagę, rozglądajmy się więc za nimi jak najczęściej!

LIS_3389

Arcydziełem oraz najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Florencji pozostaje jednak katedra Santa Maria del Fiore. Nawet jeśli widzieliśmy ją już wielokrotnie na zdjęciach i filmach, to i tak kolorowa fasada oraz rzeźby zdobiące katedrę nikogo nie pozostawią obojętnym. Najsłynniejsza jest jednak zaprojektowana przez Brunelleschiego ceglana kopuła, która pozostaje symbolem miasta. Z wejścia na jej szczyt nie może zrezygnować żaden turysta odwiedzający Florencję, nawet jeśli oznacza to stanie w godzinnej kolejce.

LIS_3353

Warto też wejść do niepozornego Baptysterium San Giovanni, stojącego tuż przed katedrą. Jest to najstarszy budynek Florencji, który w środku kryje skarb: złote mozaiki z XIII wieku. Oczywiście każdy kościół w mieście jest wart uwagi, ponieważ wiele z nich zostało zaprojektowanych przez najwybitniejszych twórców renesansu.

LIS_3525

Choć kopułę Duomo widać z wielu punktów w mieście, moim ulubionym miejscem do podziwiania jej jest wzgórze Michała Anioła.

Aby się jednak tam się dostać, musimy najpierw przekroczyć rzekę Arno płynącą przez miasto. Najlepiej jest przejść przez Ponte Vecchio, most z XIV wieku, nazywanym również Mostem Złotników, ponieważ właśnie tam cech rzemieślników ma swoje piękne sklepiki. Ponte Vecchio jest też jedynym mostem we Florencji który nie został zniszczony podczas drugiej wojny światowej.

LIS_2745

Droga na Wzgórze Michała Anioła jest stroma, ale wynagrodzą nas widoki. Jeszcze przed szczytem możemy podziwiać panoramę Florencji z ogrodu różanego, uroczego zakątka z mnóstwem kwiatów. Warto jednak iść wyżej, do tarasu na Placu Michała Anioła i zobaczyć Florencję w całej jej okazałości. Niskie budynki starego miasta tworzą piękny kontrast z ogromną kopułą Katedry, wysokim pałacem Uffizi oraz kościołem Santa Croce. Dodatkowo za tło służą im zielone wzgórza, tworzące urzekający krajobraz, który na długo pozostaje w pamięci.

LIS_3470

Zwiedzając Florencję nie zapomnijmy również o jej ogrodach, które dadzą nam chwilę odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Najlepsza pora na odwiedzenie ich to właśnie późna wiosna, kiedy już rozkwitną wszystkie kwiaty i drzewa, a nie męczą nas jeszcze upał i natłok turystów. Zdecydowanie najpiękniejsze ogrody to Bardini i Boboli. Te drugie są popularniejsze oraz większe, za to Bardini dużo spokojniejsze.

LIS_3750

Jeśli szukasz jeszcze więcej wytchnienia, to najłatwiej znaleźć je w przepysznych włoskich restauracjach, oczywiście przy kieliszku wina chianti. Będąc stolicą Toskanii, Florencja oferuje przepyszne jedzenie bardzo wysokiej jakości, m.in. oliwę, sery, szynkę prosciutto czy świeży chleb. Wśród turystów szczególnie popularne są kanapki, a najlepszym miejscem do spróbowania ich jest All’ Antico Vinaio na Via dei Neri.

LIS_2799

Zwiedzając Florencję może nam się zakręcić w głowie od nadmiaru pałaców, kościołów, galerii sztuki i innych i miejsc godnych uwagi. Niesamowity klimat tego miasta kryje się jednak nie tylko tam, ale również na bocznych uliczkach, licznych targach, w przytulnych włoskich kawiarniach czy sklepikach lokalnych rzemieślników. Zdecydowanie warto poświęcić czas na „zgubienie się” w tym mieście i odkrycie wyjątkowego miejsca dla siebie.

LIS_3022-Edit

Podobne artykuły