Islandia – kraina elfów, gejzerów i dzikich koni

Ta niesamowita wyspa oddalona od Polski o ponad 3000 km staje się coraz bardziej popularnym celem wyjazdów. Pozwala zbliżyć się do siebie przede wszystkim dzięki spadającym cenom biletów za przelot. Grzmiące wodospady, gejzery, wulkany, jęzory lodowców, gorące źródła – kraina lodu i ognia zaprasza!

Islandia

Ten liczący niespełna 330 tys. mieszkańców kraj, w którym przypada więcej owiec niż ludzi na kilometr kwadratowy przyciąga rocznie około 1 mln turystów. Choć pogoda nie rozpieszcza, jest zmienna i rzadko kiedy sprawdza się prognoza, Islandczyków nie opuszcza dobre samopoczucie. Lokalni mieszkańcy pocieszają przybyszów mówiąc, że w końcu przestanie padać, przestanie wiać i wtedy zobaczycie, jak tu jest pięknie.

Ukryci ludzie

W folklorze islandzkim tak określa się elfy i istoty nadprzyrodzone. Zamieszkują one kurhany, czyli wzgórza i skały pokryte mchem. Elfy, trolle i inne niewidzialne stwory są naturalną częścią życia Islandczyków. W Reykjaviku istnieje nawet „Szkoła Elfów”, w której prowadzone są zajęcia dotyczące pochodzenia elfów oraz relacji tych stworzeń z ludźmi. Niedaleko stolicy Islandii, w odległości 10 km, znajduje się miejscowość Hafnarfjörður. Według legend centrum miasta zamieszkują elfy, największą gęstość „zaelfienia” można odnotować w parku botanicznym Hellisgerði. Miasto jest najbardziej znaną siedzibą tych niewidzialnych stworzeń, a w restauracji Hansen można zjeść dania elfów, np. zupę z ryb i leśnych grzybów. Co więcej, elfy jako szanowani mieszkańcy posiadają swoje prawa i przywileje równe innym członkom społeczności. Dlatego też jakiś czas temu było głośno na temat budowy drogi łączącej Reykjavik z Półwyspem Álftanes. Niestety planowana trasa przebiegała przez teren zamieszkiwany przez elfy.  Budowa została wstrzymana do czasu ustalenia z elfami ich ewentualnej przeprowadzki.

Islandia

Do zobaczenia w Islandii

Reykjavik. Stolica i największe miasto Islandii. Nazwa miasta po islandzku oznacza dymiącą zatokę, pochodzi od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Centrum miasta składa się z niskiej zabudowy, a nad wszystkim dominuje kościół Hallgrímskirkja, z którego rozpościera się widok na całe miasteczko. Do miejsc wartych zobaczenia należy również opera Harpa, która została wyróżniona największą europejską nagrodą architektoniczną Mies van der Rohe Award w 2013 roku. Została zbudowana ze szklanych paneli kształtem przypominających sześcioboczne bazaltowe słupy (czyli powulkaniczne formacje skalne). Reykjavik zamieszkuje zaledwie ok. 120 tys. mieszkańców, co stanowi 1/3 populacji całego kraju. Zwiedzanie można sobie zorganizować pieszo.

Podobne artykuły