Jak dobrać krem do opalania dla całej rodziny?

Lato w pełni. Dzieci wesoło biegają po plaży, Ty z uśmiechem odpoczywasz na ręczniku. Aby wakacje były całkowicie udane należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej dla całej rodziny. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych faktów i porad, które pomogą Wam uchronić się przed poparzeniami słonecznymi. 

Dobierz odpowiedni filtr do fototypu skóry

Fototyp I – masz bladą skórę, piegi, włosy blond lub rude, zielone lub niebieskie oczy. Zawsze ulegasz poparzeniom, trudno się opalasz – stosuj filtr 50.

Fototyp II – posiadasz jasną karnację, włosy jasno- albo ciemnoblond, oczy zielone lub niebieskie. Twoja skóra łatwo ulega poparzeniom, trudno się opala – stosuj filtr 50.

Fototyp III – masz ciemniejszą karnację, brązowe oczy, włosy brązowe lub ciemnoblond. Ulegasz poparzeniom, umiarkowanie się opalasz – stosuj filtr 30.

Fototyp IV – posiadasz ciemną karnację, bardzo ciemne włosy i oczy, na Twojej skórze bardzo rzadko pojawiają się oparzenia. Twoja skóra szybko się opala – stosuj filtr 20.

Tylko odpowiednia aplikacja kosmetyku gwarantuje ochronę przed słońcem

Chcąc zachować wartość SPF deklarowaną na opakowaniu kosmetyku, należałoby użyć 2 mg kremu na 2 cm 2 skóry, stać w miarę nieruchomo, nie pocić się, nie przykładać ręcznika do skóry. Ponieważ w praktyce jest to niemożliwe, faktyczna ochrona przeciwsłoneczna obniża się w stosunku do wartości wyjściowej deklarowanej na opakowaniu. Dlatego nie ma co unikać preparatów z wysokim faktorem w obawie przed brakiem opalenizny. Filtry nie chronią przed słońcem całkowicie, więc „odcięcie” od życiodajnej witaminy D nam nie grozi. Polecamy SUN PROTECT Suchy olejek ochronny do ciała dla dorosłych SPF 50+

suchy_olejek_ochronny_m

Preparaty wodoodporne też się ścierają

Nawet jeśli kosmetyk jest „uodporniony” na działanie wody, to i tak nie unikniemy jego ścierania się. Przy letnich aktywnościach, np. na plaży, pewna ilość kosmetyku zostanie na ręczniku, leżaku, materacu czy piasku. Nawet po dłuższej kąpieli wartość jego SPF spadnie o połowę. Badania nad trwałością preparatu prowadzone są w warunkach laboratoryjnych, nie plażowych, dlatego każdy kosmetyk fotoochronny, nawet ten o deklarowanej wodoodporności, należy uzupełniać co półtorej godziny. Szczególnie osoby ze skórą bardzo wrażliwą powinny stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną, pamiętając o systematycznej aplikacji.

Podobne artykuły