Jak zacząć biegać? Odpowiadają kobietybiegaja.pl – część 2

Początki biegania często wcale nie są takie łatwe. Wydawać się może, że wystarczy wyjść i po prostu ruszyć przed siebie. Przebiegnięcie pięciu kilometrów brzmi jak coś łatwego? Nic bardziej mylnego. Kto dopiero zaczyna przygodę z bieganiem, a nie trenował wcześniej innych sportów może się zdziwić, jak długi potrafi być jeden kilometr, o pięciu nawet nie wspominając.

Aby od początku nie zniechęcić się do biegania warto podejść do tematu poważnie i odpowiednio się do niego przygotować. Na swojej drodze z pewnością napotkasz wiele trudności, ale nagrodą za wytrwałość i konsekwencję będzie wspaniałe samopoczucie, więcej energii, smuklejsza sylwetka i doskonała kondycja. Zaletom płynącym z biegania, można by poświęcić osobny artykuł.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na pierwsze przebieżki?

STRÓJ

Buty do biegania
Fot. Tomasz Twardowski

Może nie jest to najważniejsza kwestia, przynajmniej na początku. Jeżeli macie w szafie sportowe spodenki i koszulkę, to w zupełności wystarczy na pierwsze treningi. Ważniejsze jest odpowiednie obuwie. Nie musicie wybierać modeli z najwyższej półki cenowej, ale warto kupić buty do biegania, a nie biegać w zwykłych trampkach, czy butach do fitnessu. To nie jest kwestia żadnego marketingu, buty biegowe naprawdę są trochę inne i z pewnością poczujecie różnicę biegając w takim obuwiu. Poza tym zmniejszycie ryzyko kontuzji.

Jak wybrać odpowiednie buty? Z tym warto zgłosić się do fachowców, czyli najlepiej pójść do sklepu dla biegaczy i poprosić sprzedawcę o pomoc. Każdy z nas jest inny, każda stopa jest inna. Jedni pronują, drudzy supinują dlatego warto dobierać but indywidualnie. Odpowiedni dobór buta zależy też od naszej wagi (duża amortyzacja lub mała), ale i od terenu po którym biegamy. But na asfalt będzie się różnił od buta w teren. Na początku przygody z bieganiem to może nie będzie najważniejsze, wtedy można znaleźć model w miarę uniwersalny.

Wracając jeszcze do stroju, to przede wszystkim ważne, by był on wygodny. Biegaj w tym, w czym jest Tobie dobrze. Im więcej będziesz biegać, tym bardziej zaczniesz zwracać uwagę na drobne rzeczy. Koszulka techniczna będzie zdecydowanie lepsza od koszulki bawełnianej. Nie dość, że lepiej odprowadza pot, to jest po prostu lżejsza. Legginsy też będą wygodniejsze od ciężkich dresowych spodni, ale to wszystko raczej przyjdzie z czasem i doświadczeniem biegowym. Podobnie jak z butami, jest jeden element stroju – dla kobiet – który jest niesamowicie ważny. Mowa o dobrym staniku biegowym. To chyba najważniejsza część garderoby, która każda kobieta powinna mieć od samego początku.

Podobne artykuły