Jogger – na co zwrócić uwagę wybierając wózek do biegania?

O czym marzą świeżo upieczone mamy? Przede wszystkim o tym, żeby się wyspać. Chcą także jak najprędzej wrócić do sylwetki sprzed ciąży albo nawet jeszcze lepszej! Są na to sprawdzone sposoby i jednym z nich jest bieganie. Dyscyplina o tyle fajna, że z powodzeniem można uprawiać ją z maluchem przy boku. Potrzebny jednak będzie specjalny wózek. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę dokonując zakupu.

Bieganie cieszy się wielką popularnością i chyba nie ma w tym nic dziwnego. Może je uprawiać prawie każdy, nie wiąże się z kupnem specjalistycznego sprzętu za duże pieniądze, nie wymaga wykupienia karnetu na siłownię i regularnych w niej wizyt, bo najwięcej frajdy i tak sprawia na świeżym powietrzu. To wystarczająca porcja argumentów, by wskoczyć w sportowe buty i ruszyć przed siebie. Wiedzą o tym młode mamy spragnione szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży. Bieganie pozwala im nie tylko zadbać o figurę, ale także zrelaksować się i zatroszczyć o siłę i pozytywne nastawienie w mierzeniu się z macierzyństwem. No i jeszcze jedna ogromna zaleta, której nie da się przecenić – ten sport można uprawiać razem z dzieckiem! Niepotrzebna jest opiekunka, dziadkowie czy partner, żeby bez problemów i wyrzutów sumienia wybrać się na godzinny bieg. To takie dwa w jednym – ćwiczenie dla mamy i dobroczynny spacer na świeżym powietrzu dla malucha. Czego chcieć więcej? Właściwie tylko odpowiedniego wózka i niczego więcej!

Jogger - wózek do biegania z dzieckiem

Jaki wózek do biegania?

Najodpowiedniejszym wózkiem do biegania jest oczywiście jogger, czyli trójkołowa wersja typowej spacerówki zaprojektowana tak, by sprostać wymogom sportu, terenu i wygodzie małego pasażera. Czym szczególnym się wyróżnia? Charakterystyczna dla tego typu wózków jest wytrzymała i lekka rama o wydłużonym kształcie i o nisko położonym środku ciężkości. Dzięki takiej konstrukcji, jogger daje się łatwo sterować i dobrze trzyma się drogi. Nie mniej ważne są także koła o odpowiedniej wielkości (zazwyczaj 12″, 16″ i 20”), dobrej jakości opony, solidne hamulce i bezpieczna uprząż, która zapewnia bezpieczeństwo dziecku. Joggery wyposażone są także w wydłużoną rączkę o regulowanej wysokości, która umożliwia łatwiejsze prowadzenie wózka podczas biegu.

Co wziąć pod uwagę wybierając jogger?

Dobry jogger nie jest tanim wózkiem, ale wydatek się opłaca i z pewnością zostanie doceniony przy intensywnym użytkowaniu. Wysokiej jakości modele wyposażone są w solidne, wytrzymałe ramy, które z powodzeniem wytrzymują ciężar rosnącego dziecka nawet do 30 kg, co sprawia, że duży wydatek jest „amortyzowany” przez kilka lat. Szukając odpowiedniego typu warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • rama

Najlepsza będzie aluminiowa. Jest lekka, wytrzymała i lepiej znosi kontakt z wilgocią. Ciężar się liczy, zwłaszcza jeśli wózek trzeba będzie wnosić i znosić, składać i pakować do samochodu. Im mniej zbędnych kilogramów, tym lepiej.

  • zawieszenie

Ma kluczowe znaczenie, jeśli w planach jest bieganie po nierównym terenie, leśnych ścieżkach i wymagającej nawierzchni. Dobre amortyzatory nie tylko sprawią, że podróżujący z biegnącym rodzicem maluch będzie siedział komfortowo, ale również odciążone zostaną nadgarstki biegacza. Po kilku kilometrach naprawdę czuć różnicę.

  • uprząż

Najlepiej jeśli jest 5-punktowa, bo zapewnia bardzo dobre zabezpieczenie dziecka przed wypadnięciem z wózka na zakrętach czy nierównościach terenu pokonywanych z większą niż zazwyczaj prędkością.

  • rozmiar kół

Typowe rozmiary kół joggerów to 12″, 16″ i 20”. Którą wartość wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób wózek będzie eksploatowany. Najmniejsze koła sprawdzą się na równych powierzchniach, 16″ dadzą sobie radę na nieco bardziej wymagającej nawierzchni i przy spokojnych biegach poza utartym szlakiem. 20-tki będą idealne na długie dystanse i zaawansowany off-road.

  • siedzisko

Powinno być miękkie i wyposażone we wkładki, które zadbają o komfort malucha. Dobrze, jeśli jest rozkładane, bo dziecko będzie mogło się położyć lub podróżować w pozycji półsiedzącej. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku maluchów poniżej 1. roku życia, które nie powinny długo podróżować siedząc, tym bardziej, gdy narażone są na wstrząsy.

Joger - wózek do biegania z dzieckiem

Dobry jogger to niemały wydatek. Warto jednak pamiętać o tym, że przy intensywnym bieganiu dobrze jest zapewnić zarówno sobie, jak i „biegającemu” z rodzicem maluchowi komfort i sprzęt, który sprawdzi się w drodze, dokładając się do przyjemności jaką jest bieganie, a nie psując ją słabymi materiałami lub wykonaniem. Wysokiej jakości wózek nie będzie się tak szybko zużywał i łatwiej będzie go odsprzedać!

Podobne artykuły