,,K” jak kajak

To uczucie, kiedy chcielibyście coś zrobić, aktywnie spędzić czas ze znajomymi, dokądś pojechać, ale nie macie za dużo czasu na planowanie i organizowanie. Spływ kajakowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem zarówno na wypad jedno jak i kilkudniowy.

Kajakarstwo można zaliczyć do jednej z najczęściej podejmowanych i najbardziej dostępnych form rekreacji w czasie ciepłych weekendów. Przy organizowaniu spływu nie mamy zbyt wiele „zachodu”. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę internetową „spływ kajakowy” i podamy mniej więcej jaka lokalizacja nas interesuje. Znajdziemy wiele firm specjalizujących się w organizowaniu tego typu aktywności. Często sprawdzone wypożyczalnie kajaków są po prostu polecane i tak reklama roznosi się pocztą pantoflową.

Kajaki - pomysł na wakacje

Ważne informacje dla kajakarza

Bardzo pożyteczną informacją dla kajakarza jest spławność drogi wodnej (rzeki). Spławne rzeki są utrzymywane i regulowane przez państwo, samorządy lub spółki wodne. Do elementów świadczących o dobrych warunkach kajakowych zaliczamy m.in.: odpowiednią wysokość mostów, przepusty przy urządzeniach spiętrzających wodę, miejsca przygotowane do wodowania i przenoszenia kajaków, gdy na drodze stanie przeszkoda. Często przy spławnych rzekach znajdują się pola biwakowe, miejsca na ognisko czy ośrodki wypoczynkowe, gdzie można zrobić przerwę i przenocować, by wypoczętym ruszyć w dalszą drogę.

Szlaki kajakowe w Polsce

W Polsce mamy to szczęście, że jeżeli chodzi o trasy kajakowe, możemy nawet trochę poprzebierać i pomarudzić. Rozważyć wszystkie za i przeciw, by wreszcie wybrać miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Cała sieć rzek, kanałów i jezior daje wiele możliwości na budowanie tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Różnice w ukształtowaniu terenu w naturalny sposób budują trasy o trochę odmiennej specyfikacji. Od spokojnych nizinnych tras polecanych rodzinom z dziećmi, po górskie potoki dla zawodowców. Od dzikich, zarośniętych z powalonymi drzewami, po wyregulowane, z wyznaczonymi miejscami na postoje z zapleczem gastronomicznym.

Dla każdego coś dobrego

Niewątpliwie ogromną zaletą kajakarstwa jest fakt, że w spływach może wziąć udział każdy. Nie jest to dyscyplina przeznaczona dla zamkniętej grupy. Każdy może dostosować miejsce, rzekę i poziom trudności do własnych upodobań, oczekiwań czy ograniczeń. Dokąd zatem warto się wybrać? Poniżej parę propozycji:

Paklica. Rzeka położona w województwie lubuskim. Spływ najlepiej rozpocząć w miejscowości Lubrza. Trasa zaliczana do łatwych, liczy ok. 15 km i pokonuję się ją w 4-5 h. Szlak bardzo przyjemny i niewymagający dużego wysiłku. Atrakcji dostarcza obcowanie z dziką przyrodą. Po drodze możemy natknąć się na bobry, jelenie, sarny, perkozy, łabędzie czy dostrzec orła bielika. Trasa jest ciekawa i urozmaicona. Płyniemy wśród łąk, mijamy zapory, obiekty militarne i hydrotechniczne Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Dalej przepływamy przez dwa jeziora, przedzielone odcinkiem niemalże puszczańskim: zwalone drzewa, torfowiska, mokradła, a na końcu w miejscowości Gościkowo-Paradyż znajduje się największy i najlepiej zachowany pocysterski klasztor.

Podobne artykuły