Kraina Tysiąca Jezior

Cud natury, mekka dla żeglarzy, największy w Polsce zespół połączonych kanałami jezior, odludne puszcze, historia zaklęta w budowlach i legendach… ruszamy na Mazury!

Mazury to kraina leżąca w północno – wschodniej Polsce. Urozmaicona rzeźba terenu, która jest wynikiem nasunięcia się na te tereny lodowca, pozwala na uprawianie różnych form turystyki. Przoduje oczywiście turystyka związana z uprawianiem sportów wodnych. Znajduję się tutaj również wiele szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej.

Mariusz Switulski / Shutterstock.com
Mariusz Switulski / Shutterstock.com

Zobacz, skosztuj, zasmakuj

Węgorzewo – niewielkie miasteczko nazywane „Bramą Mazur”. Malowniczo położone nad jeziorem Mamry, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja). Tutaj rozpoczyna się szlak wodny Wielkich Jezior Mazurskich. Węgorzewo to raj dla amatorów sportów wodnych, żeglarstwa, kajakarstwa. Latem można skorzystać z oferty rejsów statkiem po jeziorach. Dodatkowo dostępna jest również oferta sportów ekstremalnych, m.in. zjazdy na linach, wspinaczka, nurkowanie czy off road, czyli jazda samochodami terenowymi po nieutwardzonych drogach, pokonywanie przeszkód w postaci dołów błotnych, rzek, stromych podjazdów. Węgorzewo można odwiedzać przez cały rok, również zimą nie zabraknie atrakcji. Zamarznięte tafle jeziora pozwalają na uprawianie żeglarstwa lodowego i wędkarstwa podlodowego, a zaśnieżone pagóry przyciągają zwolenników narciarstwa, snowboardu i ice-surfingu.

Giżycko – miasto uznane za stolicę Mazur, nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. W czasie PRL-u Giżycko było jednym z najmodniejszych kurortów w Polsce. To tu Roman Polański nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film „Nóż w wodzie”.  Będąc w Giżycku nie można przegapić Twierdzy Boyen, która jest najlepiej zachowanym obiektem obronnym XIX w. Twierdza została zbudowana na obszarze 100 ha i jest otoczona dwukilometrowym murem w kształcie gwiazdy. Miała za zadanie blokować przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno przed wtargnięciem wojsk rosyjskich.
W sezonie (lipiec – sierpień) zwiedzanie możliwe jest w godzinach 9:00 – 19:00. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. Mieszkańcy Giżycka mają wstęp na złotówkę 😉
Więcej informacji na temat twierdzy możecie znaleźć tu.

Podobne artykuły