Kultura na co dzień 16-22 maja

Poniedziałek 16.05

Choć to wydarzenie nie jest dla każdego, to zdecydowanie warto o nim wspomnieć. Dzisiaj kończy się w Nowym Jorku wystawa WantedDesign, na której za pośrednictwem Instytutu Adama Mickiewicza, działającego pod Culture.pl, można podziwiać najlepsze polskie marki.

Na wystawie „Pole Position. Best Brands from Poland” Culture.pl zaprezentuje wybrane gałęzie przemysłu: meble, ceramikę i szkło oraz ciekawe przykłady odzieży i produktów outdorowych. To tylko namiastka tego, w czym w ostatnich latach Polska wiedzie prym. Transport publiczny czy sprzęt sportowy i medyczny to kolejne dziedziny, którymi możemy się pochwalić.

Ciekawy artykuł i obszerna galeria tutaj.

http://www.wanteddesignnyc.com/wd2016/manhattan/pole-position/

Wtorek 17.05

Dla miłośników podróży w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie odbędzie się pokaz slajdów Tomasza Tułaka pt. Wietnam – kraj kontrastów.

W trakcie pokazu przeniesiemy się do gwarnego Ha-Noi, nad zatokę Halong, odwiedzimy górzysty rejon Sa-Pa zamieszkały przez plemiona górskie i liczne tarasy ryżowe, zobaczymy także Zakazane Miasto i grobowce królów dynastii Nguyen, pozostałości starego królestwa Cham – My Son. Na koniec zobaczymy nowoczesny Sajgon, Deltę Mekongu, Świątynię Kaodaistyczną i tunele Wietkongu.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Środa 18.05

W Warszawie w dniach 18-22.05 rozpocznie się druga odsłona trzeciej edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci w Warszawie. Na najmłodszych (i nie tylko, rzecz jasna) miłośników książki czeka mnóstwo atrakcji. Na sam początek będzie można posłuchać jak czyta wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Nie można przegapić cyklu warsztatów: z cenionym grafikiem z egzotycznej Jawy Thé Tjong-Khing, ilustratorem „Felka i Toli”, z Ainą Bestard, która dzięki magicznym okularom pomoże najmłodszym czytelnikom odkryć leśne tajemnice, oraz z Janem Bajtlikiem, który podczas zamaszystego typogryzmolenia przekona niedowiarków, że każdy może stworzyć własny krój czcionki. Wyjątkową propozycją dla nastolatków jest spotkanie z Eve Ainsworth, autorką „7 dni”, wnikliwego obrazu złożonych emocji, wyzwań i trudności, jakie na uczniów czekają tuż za szkolnym progiem.

Szczegółowy program: http://fldd.pl/2016/

Czwartek 19.05

Do 5 czerwca można podziwiać w Muzeum Architektury we Wrocławiu poświęconą Osiedlom Wurkbundu, budowanych w latach 1927-1932. Te niezwykle budowle na stałe zmieniły oblicze architektury, a powstały tylko w Polsce, Austrii, Czechach, Szwajcarii i Niemczech. Wierzono, że mogą zmienić człowieka i jego życie. Trwale wpłynąć na krajobraz architektoniczny i zapoczątkować nowy sposób myślenia o budowie mieszkań. Były wyrazem przekonania, że w nowoczesnym, demokratycznym świecie możliwe jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności, a tym samym stworzenie nowego, świadomego swych wyborów społeczeństwa. Już wówczas dla przykładu powstawały mieszkania z myślą o samotnych i małżeństwach bezdzietnych.

Wystawa nazwana Drogą do nowoczesności jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach architektonicznego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Piątek 20.05

W krakowskim Klubie Studio odbędzie się prawdziwa muzyczna. Po ogromnym sukcesie tegorocznego koncertu w warszawskiej Stodole Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox wracają do Polski na kolejne trzy koncerty – tym razem oprócz Krakowa odwiedzą również Warszawę (koncert w Klubie Stodoła jutro) i Gdańsk, gdzie w niedzielę zagrają w Starym Maneżu! Pierwszy polski koncert został niezwykle ciepło przyjęty przez fanów. Oryginalność aranżacji współczesnych utworów w stylistyce lat 40. przypadła do gustu polskim fanom, co było widać po entuzjastycznych reakcjach widzów Stodoły. Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox rozkochali w sobie polską publiczność.

Sobota 21.05

Ponad 100 wydarzeń przygotowali organizatorzy poznańskiej edycji Nocy Muzeów. W tę sobotę Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do późnych godzin nocnych. W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 40 muzeów, galerii, instytucji i placówek kulturalnych z Poznania i okolic, które na tę okazję przygotowują specjalny program wydarzeń. Z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek, większość wydarzeń jest bezpłatna.

Szczegółowy program na http://www.nocmuzeow.poznan.pl/

Niedziela 22.05

Niecodzienne wydarzenie dla mieszkańców Warszawy przygotowała klubokawiarnia Kicia Kocia. O godz. 15.00 rozpocznie się Bicie Rekordu Świata w Piciu Oranżady.

Lubicie grochowską bąbelkówę? To weźcie udział w Biciu Rekordu Świata w Piciu Oranżady. Start odbędzie się w dwóch konkurencjach: w piciu oranżady białej oraz czerwonej na czas. Wygra ten, kto – na dany znak – najszybciej opróżni odkapslowaną flaszkę napoju. Czas mierzony będzie przez sędziów na stoperze. Przewidziano dwie kategorie wiekowe: do 14 lat oraz powyżej 14 lat. Zawodnicy startujący w pierwszej z nich piją oranżadę o objętości 0,165 litra (pół standardowej butelki). Dorośli zmierzą się z większą ilością płynu – będą musieli opróżnić flaszkę z 0,33 litra bąbelkówy. Można startować w obu konkurencjach – oranżady białej oraz czerwonej. Na najszybszych pijaków czekają nagrody. Przyznana zostanie także nagroda za najbardziej widowiskowe wypicie butelki oranżady (bez względu na kolor i kategorię wiekową). Dotychczasowy rekord świata należy do warszawiaka Andrzeja Piotrowskiego, któremu opróżnienie flaszki oranżady białej zajęło 5,1 sekundy, zaś czerwonej 5,3 sek.

Udział w zawodach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą mailową pod adresem: klubkiciakocia@gmail.com.

Podobne artykuły