Kultura na co dzień 20-26 czerwca

Poniedziałek 20.06

W krakowskim ICE odbędzie się koncert Kenny G.

Saksofonista ma na swoim koncie aż 23 albumy, które powstały w trakcie trwającej trzy dekady kariery. W swojej muzyce zawiera elementy popu i R&B, ale nie stroni od jazzu i rytmów latynoamerykańskich. Od wczesnych lat 80. dzięki połączeniu niezapomnianych melodii i niezrównanego kunsztu muzycznego sprzedał na świecie 75 milionów płyt, w tym 45 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. Warto również nadmienić, że kilkunastokrotnie wspinał się na szczyt jazzowego zestawienia billboardu.

Wtorek 21.06

Dla fanów mocniejszych brzmień we wrocławskim Firleju zagra rewelacja norweskiej sceny metalowej grupa Kvereltak.

Na koncercie będą promować swoje najnowsze wydawnictwo „Nattesferd”, którego premiera miała miejsce 13 maja za pośrednictwem wytwórni Roadrunner Records. Możemy spodziewać się wybuchowej mieszanki rock and rolla, punka i metalu, czyli tak jak Kvelertak robi to najlepiej!

Kvelertak powstał w roku 2007, ale zadebiutowali dopiero po trzech latach. Światło dzienne ujrzał album zatytułowany po prostu „Kvelertak”, który sprawił, że zespół okrzyknięto w Norwegii prawdziwą sensacją. Płytę charakteryzuje oryginalne współbrzmienie energicznego, nieokrzesanego rock and rolla, black metalu oraz punka. W przeciwieństwie do innych kapel, reprezentujących ciężkie brzmienia, Kvelertak wykonują wszystkie utwory w języku ojczystym, nawiązując w swoich tekstach do mitologii nordyckiej, co nadaje ich utworom wyjątkowego charakteru. Po kolejnych trzech latach premierę miał drugi album zespołu – „Meir”. Muzycy w wywiadach stwierdzali, że krążek ten miał przede wszystkim zaskakiwać, w związku z czym był sporą niespodzianką dla słuchaczy, którzy spodziewali się podobnych brzmień z debiutanckiej płyty. „Meir” okazał się bardziej przebojowy od debiutu.

Fani zespołu czekali kolejne 3 lata, aż zespół wraz z wytwórnią Roadrunner Records ogłoszą premierę kolejnego longplaya. Płytę „Nattesferd” promują 2 single – „1985” i „Berserkr”. Pierwszy z nich to iście rock and rollowy hit, który wpada niesamowicie w ucho za sprawą niezwykle melodyjnych gitar. Drugi z singli to klimatyczny kawałek z mocno punkowym zacięciem, który w pełni oddaje naturę twórczości Kvelertaka. Po tych zapowiedziach możemy się spodziewać na pewno sporej dawki wrażeń od Norwegów!

Środa 22.06

W Warszawie nastąpi otwarcie iBarki. iBarka, czyli Infobarka Wisła to nowoczesny, pływający multimedialny obiekt, a także miejsce wystaw i wydarzeń kulturalnych. Do soboty, jak przystało na iBarkę, w różnych lokalizacjach odbędzie się szereg imprez kulturalnych.

 • 22.06 godz. 20
  „Skarby Wisły” wernisaż wystawy
  Plaża Flotylli Wiślanej/Stacja Wodna 511
 • 23.06 godz. 20
  ImproWisła
  Jacek Mazurkiewicz (kontrabas) i Sabah Al Ani (saksofon)
  płynący koncert na Wiśle – odcinek Most Poniatowskiego-Most Gdański
 • 24.06 godz. 18
  spotkanie przyrodniczo-ornitologiczne i promocja książki Stefana Kłosiewicza, pasjonata fotografii i ornitologii
  Plaża Flotylli Wiślanej/Stacja Wodna 511
  godz. 20
  pokaz zdjęć Jerzego Dziubłowskiego, Przemysława Dziubłowskiego i Tomasza Lewickiego z pierwszego rejsu iBarki – Z Bydgoszczy do Warszawy.
 • 25.06, godz. 18
  „Wianki nad Wisłą 2016” koncert The Nobodies i Hambawenah
  Bulwar Jana Karskiego (organizacja; Fundacja Szerokie Wody).

Podobne artykuły