Kultura na co dzień 23-29 maja

Poniedziałek 23.05

W Hali Torwar w Warszawie wystąpi dzisiaj Lara Fabian, artystka uznawana za jedną z najlepszych wokalistek na świecie. Lara Fabian urodziła się w Belgii (rocznik 1970). W wieku 8 lat zaczęła naukę w The Royal Conservatory w Brukseli. Kilka lat później miała już za sobą kilka występów i samodzielnie skomponowanych utworów. Do jej największych idoli zaliczała Queen i Barbrę Streisand. Brała udział w wielu konkursach młodych talentów, a w 1988 r. W wieku 18 lat, reprezentowała Luksemburg w Konkursie Eurowizji, zajmując IV miejsce z piosenką „Croire” (Zaufanie), która sprzedała się w Europie w liczbie ponad 500 000 egzemplarzy. W 1990 roku Lara przeprowadziła się do Montrealu, gdzie wspólnie z wieloletnim przyjacielem Rickiem Allisonem założyła własną wytwórnię płytową.

Wyprodukowany wspólnie z Rickiem, debiutancki album Lara Fabian szybko stał się hitem w Kanadzie, a wydany w 1994 roku longplay Carpe Diem sprzedano w ponad 800-tysięcznym nakładzie. Niespełna 3 lata później, w samej Francji sprzedano ponad 2 miliony kopii jej kolejnego albumu – Pure. Pierwszą anglojęzyczną płytą artystki był album zatytułowany Lara Fabian, który ukazał się w 2000 roku. Największym hitem był singel „I Will Love Again”, który dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy Billboardu. Od tego czasu Lara Fabian może pochwalić się niemal globalną popularnością. Jej kolejne osiem albumów, zostało sprzedanych w liczbie ponad 20 milionów na całym świecie, tym samym Fabian dołączyła do wąskiego grona najlepszych francuskojęzycznych wykonawców.

Artystka wystąpi również w Krakowie na Tauron Arenie w środę oraz dzień później we Wrocławiu w Hali Stulecia.

Wtorek 24.05

Od soboty w kinach można oglądać „Nienasyconych” Luci Guadagnino. W filmie oprócz podziwiania roznegliżowanej plejady gwiazd w blaskach Sycylii (Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Dakota Johnson, Matthias Schoenaerts) będzie można posłuchać The Rolling Stones. Historia prosta, pokazywana już setki razy, ale tę naprawdę warto obejrzeć. To takie bardzo barwne skrzyżowanie „Basenu” Francoisa Ozona z „Młodością” Paolo Sorrentino.

Środa 25.05

Od dzisiaj w sprzedaży książka „Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii” wydana przez Wydawnictwo Czarne.

Na świecie pierwszy udany przeszczep nerki przeprowadził w 1954 roku doktor Joseph Murray. W Polsce dokonał tego dwanaście lat później profesor Jan Nielubowicz ze swoim zespołem. Dziś przeszczepia się prawie wszystkie narządy, a skomplikowane przeszczepy wielotkankowe to niemal codzienność. Jednak ta dziedzina medycyny wciąż wzbudza emocje i kontrowersje. Owiana  mitami, dla wielu jest etycznie niejednoznaczna.

Anna Mateja zabiera nas na sale operacyjne i pozwala obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo braku środków, warunków i personelu, mimo ostracyzmu społeczeństwa i podejrzliwości środowiska medycznego nie bali się wcielać w życie śmiałych, obarczonych ryzykiem, wizjonerskich pomysłów.

Ta doskonale udokumentowana książka to jedna z pierwszych prób opisu pionierskich operacji transplantologicznych w Polsce. Powściągliwa i surowa w formie reportażowa narracja jest gestem solidarności wobec transplantologów, a także próbą przywołania pamięci o innych, cichych bohaterach tej opowieści – dawcach.

Pytanie czy kolejna publikacja o przeszczepach stanie się bestsellerem czy nasz rynek wydawniczy jest już tą tematyką nasycony. Warto się przekonać!

Podobne artykuły