Kultura na co dzień 4 lipca – 10 lipca

Poniedziałek 01.07

We wrocławskim Centrum Sztuki IMPART odbędzie się finał Brave Kids Festival. Brave Kids jest projektem edukacyjnym, podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. W tegorocznej, 7. edycji, weźmie udział 144 dzieci, z 24 grup artystycznych z 19 krajów. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączy je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka oraz niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Na tegorocznych plakatach Brave Kids widnieje radosna twarz dziewczynki z Beninu. Na Brave Kids spotkają są dzieciaki z: Brazylii, Estonii, Gruzji, Hiszpanii, Indonezji, Indii, Izraela, Iranu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Meksyku, Nepalu, Polski, Rumunii, Słowacji, Ugandy, Ukrainy, Włoch.

Wtorek 05.07

5 lipca 2016 r. w Lubiążu na Dolnym Śląsku rusza Slot Art Festival – pięciodniowa impreza gromadząca kilka tysięcy młodych, twórczych osób. Festiwal to miejsce spotkania fanów najróżniejszych gatunków muzycznych, miłośników kuglarstwa, sportów ekstremalnych, wszelkich sztuk i rzemiosł oraz ludzi, którzy cel swojego życia upatrują w zaangażowaniu społecznym. W tym roku na dużej scenie festiwalu pojawią się m.in.: Marika, Bisz B.O.K, Bovska, The Dumplings, Mesajah i Psio Crew. Dziesiątki innych koncertów odbędą się też na scenach: HC/Punk, klubowej, hip-hopowej, scenie unplugged i scenie doświadczalnej, gdzie – pod sklepieniem klasztornej katedry – w niepowtarzalny świat dźwięków zabierze nas Rafał Rudawski i tworzona w trakcie festiwalu slotowa orkiestra.

Środa 06.07

W Lublinie startuje impreza Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie zjawiskowa Shibusashirazu Orchestra. Japoński big band tworzy niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej, dopełniając to kostiumami i elementami tańca butoh. Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się inna gwiazda festiwalu, grupa Tortoise – jedna z najważniejszych grup post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Usłyszymy również reggae’owe i dubowe aranżacje utworów legend muzyki w wykonaniu nowojorskiego kolektywu Easy Star All Stars.

Inne Brzmienia 2015-TonyAllen, Fot. Ignac Tokarczyk
Inne Brzmienia 2015-Tony Allen, Fot. Ignac Tokarczyk

Czwartek 07.07

W ramach X Festiwal Legend Rocka na scenie Amfiteatru Doliny Charlotty wystąpią Suzi Quatro, której koncert poprzedzi występ Kasi Kowalskiej. Amerykańska wokalistka i basistka Suzi Quatro to największa gwiazda glam rocka lat 70-tych, która z powodzeniem występuje non stop na całym świecie. Suzi sprzedała astronomiczną liczbę 50 milionów płyt w czasie kariery, która obejmuje ponad 45 lat. Quatro podbiła cały świat ekspresyjnymi, prostymi, rockowymi piosenkami spółki Chinn/Chapman, które stały się mega hitami. Jesienią 1972 r. Quatro okazała się sensacją grając wspólną trasę po Anglii z wielkimi gwiazdami – grupami Thin Lizzy i Slade. Jej pierwszym hitem był utwór „Can The Can”, który podbił listy przebojów całej Europy, a rok 1973 okazał się rokiem jej dominacji za sprawa kolejnych hitów –  „48 Crash” i „Daytona Demon”. Energiczna, ładna dziewczyna w skórzanym kombinezonie z gitarą w ręku była nowym zjawiskiem na scenach muzycznych. Quatro otworzyła drogę dla wszystkich dziewczyn, które chciały śpiewać rockowe numery. Bez Suzi nie byłoby zespołów The Runaways czy The Bangles.

Piątek 08.07

Drugi dzień festiwalu Warsaw Summer Jazz Days zapowiada się najciekawiej ze względu na koncerty takich wykonawców jak Robin Eubanks and Mental Images, Steve Coleman Five Elements i Steve Lehman Octet. Festiwal zacznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.

Sobota 09.07

5 edycja festiwalu muzyki elektronicznej, który odbędzie się w weekend na plaży nad Jeziorem Jaroszewskim w Sierakowie. Impreza rozpoczyna się w sobotę 9 lipca o godzinie 18.00 na scenie pod nazwą „Main Stage” a kończy „Afterparty Stage” w pobliskim klubie (niedziela). Specjalnie dla Was zagra 18 Dj-ów, więc znajdziecie szeroki wybór gatunkowy od muzyki House, Electro, Dubstep, Trap, Trance i Techno.

Niedziela 10.07

THE HYPE to impreza Open Air organizowana na terenach przynależących do klubu Iskra Pole Mokotowskie w Warszawie, gdzie po raz pierwszy w Polsce wystąpi jeden z najciekawszych i bezkompromisowych raperów młodego pokolenia HOPSIN (USA). Obok niego na scenie zobaczymy QUEBONAFIDE (PL) i innych wybranych artystów, którzy wpisują się w koncept The Hype!

Podobne artykuły