Lago di Garda – jezioro pośród gór…

Zakochałam się. Zakochałam się we mgle okrywającej góry o poranku… w smaku kawy serwowanej w knajpce przy jeziorze, we włoskich smakach, zapachach i widokach. W miejscu, gdzie te wszystkie elementy łączą się w całość.

Jezioro Garda, bo o nim mowa, jest największym jeziorem we Włoszech. Położone w północnej części kraju sąsiaduje z Alpami, a dokładniej z Alpami Adamello i Trydenckimi. Kto raz odwiedzi te tereny na pewno tu wróci, bo nie zdąży nacieszyć się malowniczymi widokami, urokliwym miasteczkami i będzie po prostu tęsknić za gościnnością i życzliwością mieszkańców.

Jezioro Garda Włochy
manfredxy / Shutterstock.com

Plażowanie z widokiem

Jezioro Garda posiada najczystsze wody spośród wszystkich włoskich jezior. Dodatkowym atutem jest panujący tutaj klimat. Mimo bliskości gór lato jest upalne, dlatego Garda co roku przyciąga amatorów plażowania i kąpieli. Prawie wszystkie miejscowości nad jeziorem posiadają plaże z łagodnym zejściem do jeziora, jednak zdecydowana ich większość znajduje się w południowo-wschodniej części. Miejscowości takie jak: Sirmione czy Peschiera del Garda to istne zagłębie kempingów. Czasami bywają to naprawdę ogromne kompleksy, które tworzą małe miasteczka dla turystów z zapleczem gastronomicznym, rekreacyjnym i sportowym. Niektóre posiadają też wydzieloną część plaży z leżakami i wypożyczalniami sprzętu wodnego.

Jezioro Garda

Jezioro Garda można podzielić na część górzystą i równinną. Możemy zdecydować na czym bardziej nam zależy. Jeżeli na magicznych pejzażach, to z pewnością zachwycimy się północą. Widoki zapierają dech w piersi, woda natomiast jest chłodna i orzeźwiająca. W południowej części widoki nie są już tak filmowe, góry widać tylko w oddali, ale za to woda jest ciepła i zachęcająca do kąpieli. Należy pamiętać, że większość plaż jest kamienistych, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie plażowe.  

Perełki na jeziorem

Do najbardziej znanych miejscowości położonych nad jeziorem zaliczamy:

Riva del Garda – miasteczko pięknie położone w północnej części jeziora gdzie łączą się wpływy trzech państw: Włoch, Niemiec i Szwajcarii. Miasto zadbane, uporządkowane, dopieszczony jest w nim każdy szczegół. Wydawać by się mogło, że w górzystej części jeziora będzie surowo, a brzeg będzie niedostępny. Tymczasem Riva del Garda posiada również plaże z łagodnym zejściem. Można wydzielić część trawiastą, równo przystrzyżoną, wypielęgnowaną łączkę będącą częścią parku, w którym znajdziemy cień. Drugą część stanowi plaża żwirowa, przypominająca wybrzeże Chorwacji. Dla amatorów aktywnego wypoczynku polecam wędrówki po górach, wyprawy rowerowe, kajaki, żaglówki, windsurfing… jest z czym się zmierzyć, a co roku w kwietniu organizowany jest tutaj Bike Festival.

Jezioro Garda

Malcesine – położone na wschodnim brzegu jeziora czaruje kamieniczkami, kameralnymi placami, knajpkami ulokowanymi przy samym brzegu jeziora. Miasteczko pozwala błądzić w wąskich uliczkach, odkrywać tajemnicze zakamarki za które jesteśmy wdzięczni i czujemy się zaszczyceni ich widokiem. Nad miasteczkiem góruje Castello Scaligero, do którego prowadzi brukowana ścieżka. W Malcesine znajduje się dolna stacja kolejki linowej, która dojeżdża na wysokość 1760 m n.p.m. w  masywie Monte Baldo. Wjazd na górę jest bardzo ciekawą atrakcją, zwłaszcza że w drugim etapie jazdy, wagonik obraca się wokół własnej osi i możemy podziwiać widoki z każdej strony. Niestety szczyt często tonie we mgle, dlatego warto poczekać na dobrą pogodę. Gdy powietrze jest przejrzyste i mamy dobrą widoczność możemy z góry podziwiać całą północną część jeziora oraz otaczające wzniesienia. Wszystkie informacje dotyczące kolejki na Monte Baldo znajdziecie tutaj.

Malcesine Włochy
Malcesine Fot. R.S. Sławiński

Peschiera del Garda – miasteczko położone w południowo-wschodniej części jeziora otoczone fortyfikacjami i fosą. Centrum z licznymi restauracjami i lodziarniami (wł. gelateria). Plaże są głównie kamieniste, ale warto się przejść wzdłuż brzegu, bo skrywa on piaszczyste perełki. Woda jest cieplejsza niż na północy, przy brzegu znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i leżaków. Miasteczko jest idealne na pobyt z dziećmi, kempingi oferują wiele atrakcji: baseny ze zjeżdżalniami, programy animacyjne. Wzdłuż plaży jest alejka spacerowa, a w pobliżu miejscowości znajdują się parki rozrywki takie jak: Gardaland czy Caneva Aquapark.

Sirmione – na południu jeziora, na samym krańcu 4 kilometrowego cypla znajduje się miasteczko z zamkiem na wyspie. Castello Scaligero jest udostępniony dla zwiedzających, z jego wieży można podziwiać ścisłą zabudowę miasta. Cena za wejście do zamku to koszt ok. 4 € za osobę. Sirmione skrywa malownicze plaże, pozostałości z czasów Imperium Rzymskiego oraz lecznicze wody termalne. Na starówkę przechodzi się przez bramę, wszelkie próby przedostania się jakimkolwiek pojazdem, w tym rowerem, zazwyczaj są nieudane, bo ochrona czuwa nad przestrzeganiem przepisów. Ulgi mają jedynie mieszkańcy i goście niektórych hoteli znajdujących się w historycznym centrum.

Sirmone - Włochy
Sirmone Fot. Agata Malik

Wypady na wycieczki

Dogodne położenie między Mediolanem i Wenecją sprawia, że miejscowości nad jeziorem Garda stanowią bardzo dobrą i atrakcyjną bazę wypadową na zwiedzanie północnych Włoch transportem publicznym. W miejscowości Peschiera del Garda znajduje się dworzec kolejowy, z którego odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Mediolanu i Wenecji. Weronę mamy na wyciągniecie ręki, pociągiem jedzie się 20 minut. Koleje, które obsługują ten rejon Włoch to linie: Trenord i Trenitalia. Do miejscowości wokół jeziora można dojechać autobusem. Rozkłady jazdy znajdują się na przystankach, a jeżeli chcemy wcześniej zaplanować wycieczki można skorzystać z pomocy

Dojazd z Polski

Z południowo-zachodniego krańca Polski do górzystej części jeziora, czyli między innymi do miejscowości Riva del Garda, jest jedynie 910 km. Spokojnie można udać się na taki wyjazd własnym samochodem, mamy wtedy okazję sprawnie objechać Gardę i atrakcyjne miejsca w okolicy. Jeżeli jednak wolimy podróż innym środkiem transportu, polecam lot do Bergamo, aktualnie ceny biletów są bardzo korzystne. A przy okazji bliskości lotniska obowiązkowo trzeba odwiedzić Bergamo, a w nim Citta Alta oraz Mediolan.

Mediolan
Mediolan Fot. Agata Malik

Lago di Garda zachwyca, karmi widokami i pozostaje na długo w pamięci. Kto jeszcze nie ma pomysłu na wakacje? Proszę się częstować.

Podobne artykuły