Makijaż dla okularnicy

Makijaż dla okularnicy? Czy to oznacza, że nosząc okulary nie mogę się malować jak mi się podoba? Okazuje się, że nie – zwłaszcza jeśli masz dużą wadę. Zarówno szkła dla krótkowidzów, jak i dla dalekowidzów zmieniają wygląd oka i dlatego dobrze jest ten efekt skorygować odpowiednim makijażem. Podpowiadamy, jak to zrobić z dobrym efektem.

Makijaż dla okularnicy

Jak wada wpływa na wygląd oka?

Okulary zmieniają twarz. Co do tego nie ma wątpliwości. Mogą być ciekawym akcesorium, za pomocą którego dodamy sobie wyrazu lub podkreślimy osobowość. Kształtem, kolorem, wielkością potrafią całkowicie zmienić wygląd i nierzadko bywają głównym elementem stylizacji, a przynajmniej silnym akcentem. Ale to nie wszystko. Do głosu dochodzi także optyka, która dokłada swoje małe co nieco. W przypadku mocnych szkieł korygujących dalekowzroczność ma miejsce optyczne powiększenie oka. Staje się ono bardziej wyraźne, a czasem nawet nienaturalnie duże. Odwrotnie dzieje się w przypadku szkieł dla krótkowidzów – szkła o dużej mocy pomniejszają oko. Na szczęście za sprawą odpowiedniego makijażu można te efekty skorygować nadając oczom pożądanego wyrazu i podkreślając ich urodę.

Jestem krótkowzroczna – jak powinnam się malować?

Przede wszystkim tak, by optycznie powiększyć oko. Oznacza to odłożenie na bok większości ciemnych cieni oraz zaprzestanie podkreślania oka czarnym eyelinerem lub kredką, gdyż takie zabiegi sprawiają, że oko się „zamyka” i staje optycznie mniejsze. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku dolnej powieki! Górną powiekę krótkowidza maluje się głównie jasnymi cieniami, które powiększają oko i dobrze jest unikać cieni w kolorze tym samym co tęczówka. O wiele lepiej sprawdzają się kolory kontrastujące, które akcentują naturalny kolor oka. Oto kilka trików, które warto zastosować, by uzyskać świetny efekt.

  • korektor pod oczy

Im więcej powierzchni wokół oczu rozjaśnisz, tym lepiej. O to właśnie chodzi, by je optycznie powiększyć. Sprawdzą się nawet korektory z rozświetlaczem!

  • cienie

Najlepiej jasne i o uniwersalnym, satynowym wykończeniu. Weź pod uwagę kolory cieliste, jasne beże, kolor szampana czy też bladoróżowe. Do cieniowania oka możesz z powodzeniem zastosować dwa różne odcienie danego koloru, ten jaśniejszy powinien znaleźć się po wewnętrznej stronie powieki i ewentualnie nad nią, a ciemniejszym wymodeluj oko od strony zewnętrznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś podkreśliła oko kreską – jeśli lubisz mocne akcenty kolorystyczne nad linią górnych rzęs namaluj zdecydowaną linię, a na dolną powiekę nałóż białą kredkę. Ten ostatni trik sprawi, że oko od razu zrobi się większe.

  • tusz

Maskara jest twoim wielki sprzymierzeńcem. Umiejętne wytuszowanie rzęs otwiera optycznie oko, zwłaszcza jeśli wcześniej podkręcisz rzęsy zalotką. Efekt murowany.

  • cienie do brwi

Tak, tak, też się przydadzą. Jeżeli oprawki nie zasłaniają brwi, wykorzystaj ten fakt i podkreśl ich linię. Oczywiście, jeśli tego wymaga! Z pomocą przyjdą Ci cienie do brwi – dają bardziej naturalny efekt niż kredki. Tak zaakcentowany łuk brwiowy dodatkowo powiększy oko.

Noszę plusy – jaki makijaż będzie dobry dla mnie?

Okulary dla dalekowidzów przeważnie powiększają oko i zadaniem makijażu jest przywrócenie mu naturalnej wielkości. Bez wątpliwości taki makijaż nie może być zbyt intensywny! Wadą tego typu szkieł jest również to, że powiększają nie tylko oczy, ale również okolice pod oczami, a więc także zmarszczki czy cienie. Umiejętne zatuszowanie tych mankamentów jest zatem równie ważne, co optyczne pomniejszenie oczu. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Makijaż dla okularnicy

  • korektor pod oczy

Jeśli dotyczy Cię problem cieni pod oczami, zastosuj korektor w łososiowym kolorze. Za jego pomocą zniwelujesz zasinienie, a okolice oka nabiorą lekkości. Będziesz wyglądać na mniej zmęczoną. Dodatkowe zastosowanie jasnego podkładu z rozświetlaczem sprytnie zatuszuje zmarszczki.

  • cienie i eyelinery

Twoim sprzymierzeńcem są cienie matowe. Perłowe i opalizujące powiększają oko, a tego w tym przypadku przecież nie chcesz. Nie musisz się również obawiać ciemniejszych odcieni. Wykorzystaj gradację tonów, by wymodelować oko od wewnętrznego kącika (najjaśniejszy cień), aż po zewnętrzny kącik, w którym zastosuj najciemniejszy odcień. Dolną powiekę podkreśl ciemnym cieniem lub eyelinerem – taki zabieg pomniejszy rozmiar oka.

  • tusz

Nie przesadzaj z ilością. Wystarczy, że nałożysz jedną warstwę. Zrób to starannie, bo Twoje okulary działają jak szkło powiększające – będzie widać każde niedociągnięcie lub grudkę.

Podobne artykuły