Miasto zachodów słońca, azulejos i wina – Porto

Nie spotkałam jeszcze osoby, która po pobycie w Porto nie zakochała się w tym mieście. Do Porto chce się wracać: dla słońca, dla oceanu, dla cudownych zachodów, dla kolorowych płytek azulejos, dla pysznego jedzenia, słodkiego wina i spokojnych spacerów po pięknym mieście. O Porto nie zapomina się nigdy.

Porto

Historia leżącego u ujścia rzeki Douro miasta Porto sięga sięga tysięcy lat, właściwie od zawsze stanowiło ono ważny politycznie i handlowo punkt półwyspu Iberyjskiego. Najbardziej znanym i cenionym na świecie produktem pochodzącym z tego miejsca jest mocne i słodkie wino które leżakuje w winnicach Vila Nova da Gaia. O tym jednak za chwilę…

Porto na wakacje
Widok z Vila Nova da Gaia

Choć Porto jest popularne i całkiem spore, nawet w centrum zachowuje wrażenie niewielkiego, portowego miasteczka. Zresztą, właśnie ta „portowa część Porto”, dzielnica Ribeira, jest najbardziej charakterystyczna i wyjątkowa w skali świata. Czarujący urok dzielnicy został również doceniony przez UNESCO.

Budynki w Ribeira Porto
Budynki w Ribeira

W czasach Średniowiecza Ribeira była handlowym centrum miasta, nieco później zamieszkiwali ją najbiedniejsi. Teraz dzielnica jest odnawiana a kiedyś niebezpieczne, ciemne uliczki zajmowane są przez turystów, którzy niespiesznie spacerują po ciekawych zakamarkach dzielnicy i robią zdjęcia kolorowym kamienicom. Te domy są często pokryte azulejos, będącymi najbardziej rozpoznawalnym symbolem Portugalii. To ręcznie zdobione kafelki, które izolują wnętrza od portugalskiego gorąca, ale stanowią też piękną i oryginalną ozdobę domu.

Capela da Almas
Capela da Almas

W Portugalii najpopularniejsze płytki są koloru niebieskiego, inspirowane kolorem chińskiej porcelany z dynastii Ming. W Porto natomiast najdoskonalsze przykłady azulejos możemy obserwować na fasadach kościołów Capela da Almas oraz Igreja dos Carmelitas. Innym wspaniałym przykładem wykorzystania tych płytek jest hala główna dworca Sao Bento, gdzie płytki pokryte są malowidłami przedstawiającymi najważniejsze momenty w historii Portugalii.

Sao Bento - dworzec w Porto
Sao Bento

Świadkiem niegdysiejszego handlowego znaczenia Portugalii jest ogromny budynek giełdy, czyli Palacio da Bolsa. Ten neoklasycystyczny pałac ze zdobieniami wykonanymi przez najświetniejszych artystów w państwie nadal robi ogromne wrażenie na odwiedzających, szczególnie Sala Arabska zasługuje na naszą uwagę. Tuż obok Palacio znajduje się inny wspaniały przykład wyjątkowej portugalskiej sztuki zdobień: Igreja de S. Francisco. Wnętrze wykonano z drewna, a następnie… pokryto 700 kilogramami złota. Przepych tego kościoła jest imponujący.

Palacio da Bolsa - Porto
Palacio da Bolsa

Podobne artykuły