O dizajnie. Jak odróżnić zaprojektowane

Zwykle, myśląc o dizajnie, wydaje nam się, że musi być efektowny. Projektowanie kojarzone jest z przedmiotami „ładnymi”, a przymiotnik „dizajnerski” oddziela to, co upragnione od całej reszty. Przecież produkt – wytwór dizajnu – musi robić wrażenie.

Dizajnerskie krzesła - design użytkowy
Cucula, fot. Verena Brüning

Ale dizajn to dużo więcej. Ewoluuje on wraz ze zmieniającym się światem, dlatego coraz trudniej jest nam uchwycić jego tożsamość. Próbuje nawet zawsze być o krok dalej i z wyprzedzeniem przewidywać kierunek zmian. Bezustannie zwiększa swój zasięg, pochłaniając jednocześnie coraz to nowe dyscypliny. Bo dizajn, ten dobrze rozumiany, jest przede wszystkim tam, gdzie tego nie widać. Zamiast być fetyszem, staje się raczej niewidzialnym towarzyszem codzienności.

Ale czym naprawdę jest dobre projektowanie i dlaczego tak trudno to uchwycić? Na co dzień dużo łatwiej zauważyć przedmioty, które działają źle niż te, które działają dobrze. Krzesło, na którym nie da się wygodnie siedzieć, biletomat wypluwający bilety prosto do kałuży… Nie trudno jest wyliczać sytuacje, w których źle zaprojektowany przedmiot podziałał nam na nerwy. Dobre nie krzyczy, pozostaje niewidoczne. Spełnia swoje funkcje nie irytując. Dizajn to nie gadżet Jest realną odpowiedzią na problemy współczesnego świata, prowadzi z nim aktywny dialog. Jego inspiracją są zmieniające się warunki życia człowieka, jego potrzeby emocjonalne, nowe technologie. Może pomagać, jak w berlińskim projekcie Cucula, którego głównym założeniem jest aktywizacja uchodźców. Cucula to przestrzeń edukacyjna, warsztat i przede wszystkim prężnie działające przedsiębiorstwo w którym uchodźcy biorą czynny udział w produkcji mebli. Zamiast tradycyjnych, uzależniających metod pomocy, daje się im możliwość wpływu na swoje otoczenie i poczucie, że robią coś dla siebie.

Dobry dizajn to również poszukiwanie nowych, przyjaznych środowisku materiałów. Projekt „the milk of human kindness”, Masami Charlotte Lavault, jest tego idealnym przykładem. Projektantka obróciła złe w dobre, uzyskując tworzywo z mleka. Projekt jest odpowiedzią na 15 bilionów litrów tego artykułu marnowanego corocznie w europejskich domostwach. To wszystko wymaga holistycznego podejścia do tematu i interdyscyplinarnej współpracy.

Projekt The milk of human kindness
Warsztat Cucula, fot. Verena Brüning

Myśląc o dizajnie trzeba więc wyrzucić z głowy przedmioty, które imponują tylko poprzez krzykliwą formę. Wszystkie dziwaczne krzesła, dywany-wycinanki i całą masę rzeczy, które nie mają racji bytu. Bo dizajn to także idee, przestrzeń publiczna, nowe materiały i technologie, znaki drogowe, aplikacje, toalety publiczne, tablice informacyjne… i wiele, wiele więcej.

Design jako idea, design w przestrzeni publicznej
Projekt “the milk of human kindness”, Masami Lavault
Projekt The milk of human kindness - design w przestrzeni publicznej
Projekt “the milk of human kindness”, Masami Lavault

Podobne artykuły