Piaski pustyni czerwone od rdzy. Część 2

Kiedy poprzednio zabrałem Was do Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpocząłem naszą wspólną przygodę od Dubaju. A właściwie od samolotu, w którym straciłem przytomność. Dubaj zachwycił swoim bogactwem i przepychem. W Emiratach podobno wszystko jest największe, najwyższe i najładniejsze. Tym razem zabieram Was do miejsca duchowości i religii, ale w pełnym przepychu.

img_9094

Wielki Meczet Sheikh Zayed znajduje się w Abu Dhabi. Jeśli oglądaliście drugą kinową odsłonę serialu Seks w wielkim mieście, to właśnie Abu Dhabi było miejscem, do którego wybrały się cztery przyjaciółki. Wspólnie z Izą i Dorotą, gdy planowaliśmy podróż do Emiratów, postanowiliśmy dorównać ekranowym bohaterkom. Jeśli myślicie, że w czterdziestostopniowym upale da się wyglądać dobrze… mylicie się. Carrie zdecydowanie nie była spocona pod pachami i nie targała ze sobą litrowej butelki wody mineralnej. Gdy dotarliśmy do meczetu byłem spocony i wymęczony, do tego nadal z obolałą twarzą po przygodzie w samolocie. Tablica, która znajduje się tuż przed wejściem informuje odwiedzających o tym, jak powinni być ubrani. Zabronione są krótkie spodnie i odsłonięte ramiona.

img_9095

Budowę rozpoczęto w 1996 roku, a ukończono w 2007. Materiały budowlane sprowadzane były z całego świata: Włoch, Indii, Maroka, a nawet Chin! Meczet jest w stanie pomieścić nawet czterdzieści tysięcy ludzi (!), a jego główny plac zajmuje ponad siedemnaście tysięcy metrów kwadratowych.

img_9092

Wnętrze wykończone jest głównie marmurem, kryształami, ceramiką i oczywiście… złotem. Jednymi z elementów dekoracyjnych są:

1. Największy dywan na świecie, który mierzy prawie pięć tysięcy sześćset metrów kwadratowych

2. Siedem żyrandoli wykonanych w całości z kryształów Swarovskiego

3. Dziewięćdziesiąt sześć kolumn wyłożonych marmurem

img_9090

Przed wejściem obowiązkowo trzeba zdjąć obuwie, które można pozostawić w specjalnie przygotowanych szafkach. Oczywiście tylko w moim otoczeniu musiał pojawić się ktoś, kto uznał, że nie wejdzie do wnętrza na boso. Za to postanowił przebrać skarpetki z białych na ciemne. Białe mogły się ubrudzić…

img_9089

Do Emiratów wrócimy wkrótce, by wspólnie zrobić zakupy w największym centrum handlowym świata, wejść na najwyższy wybudowany dotąd budynek oraz ułożyć napis HELP na jednej z plaż…

img_9096

Dare to dream!

Podobne artykuły