Pomysł na dłuższy weekend? Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka to idealne miejsce na spontaniczny wypad w weekend.  Ten fragment Polski, jakby wciśnięty w sąsiednie Czechy, stanowi istne zagłębie atrakcji przyrodniczych oraz miejscowości uzdrowiskowych. Od „-zdrój” aż się roi, dlatego kuracjusze czują się tutaj jak pączki w maśle, a dokładniej jak ryby w uzdrowiskowej wodzie.

Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój stanowią dogodną bazę wypadową na wycieczki po okolicy. Kotlina Kłodzka daje jednak dużo więcej możliwości na znalezienie ciekawej bazy noclegowej. Można zaszyć się w ośrodkach wczasowych zlokalizowanych z dala od miasta – wtedy zdecydowanie polecam wyprawę własnym środkiem transportu.

Kotlina Kłodzka - polskie góry na urlop

Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej

Jeżeli chcielibyście wybrać się na taki weekend np. z Poznania, polecam po drodze odwiedzić Kłodzko. Podróż samochodem zajmie około 5 h, więc popołudnie można przeznaczyć na zwiedzanie stolicy Kotliny. Punktem obowiązkowym jest Twierdza, która została udostępniona dla turystów w 1960 r. Górując nad miastem, stanowi bardzo dobry punkt widokowy, z którego możecie podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Zwiedzanie twierdzy podzielone jest na dwie części: część górna i podziemne labirynty. Bilet wstępu obejmujący całość to wydatek rzędu 18 zł; zwiedzanie zajmie ok. 2,5 h. Godziny otwarcia Twierdzy w sezonie (kwiecień – październik): 9:00-18:00.

Twierdza zlokalizowana jest tuż obok Rynku, gdzie po zwiedzaniu możecie zjeść obiad, a następnie pospacerować po zaułkach starówki.

Wygodnym miejscem zakwaterowania jest  niewątpliwie Kudowa-Zdrój – kurort z XVII-wieczną tradycją uzdrowiskowo-sanatoryjną. Wizytówką miasta jest Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych. Pijalnia czynna jest w godzinach 9:00-18:00. Wstęp nie kosztuje wiele: bilet normalny – 1,50 zł, ulgowy – 0,80 zł.

Adrszpaskie Skalne Miasto

Kolejnego dnia możecie wybrać się do czeskiego Skalnego Miasta zlokalizowanego pomiędzy miejscowościami Teplice nad Metuji i Adršpach. Od Kudowy-Zdroju oddalone jest o ok. 38 km. Skalne Miasto to największy i najpiękniejszy kompleks skalny w Sudetach. Skały zbudowane z piaskowca przybierają różne formy, niektóre mają nawet konkretne nazwy, np. „Ząb”, „Dzban”, „Indianin” czy „Kochankowie”. Teren Skalnego Miasta został bardzo dobrze przystosowany do ruchu turystycznego. Dzięki dogodnej infrastrukturze  możemy go przejść bez większych wyzwań.

Adrszpaskie Skalne Miasto - wakacje w Polsce

Podczas zwiedzania miasta miniecie Wielki Wodospad, przy którym warto chwilę poczekać. Gdy zjawi się tam większa grupa i wszyscy krzykną kilka razy „Karkonoszu, daj nam wody”, wodospad zwiększy swój strumień. Dodatkową atrakcją jest rejs łodzią po jeziorku ukrytym w skałach, który na pewno ubarwiają żartobliwi flisacy. Podczas przeprawy miniecie między innymi „Topielca” czy „Wodnika Szuwarka”. Spacer po Skalnym Mieście możecie zakończyć przy Jeziorze Turkusowym, zachwycającym swoją barwą i przejrzystością.

Skalne Miasto czynne jest przez cały rok. W sezonie letnim (kwiecień-październik) od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00. Bilety wstępu: normalny to koszt 70 Kč (ok. 12 zł), ulgowy – 35 Kč. Za rejs łodzią po jeziorku zapłacicie 50 Kč. Parking również jest płatny – 100 Kč.

Błędne Skały

Kolejnym punktem programu są Błędne Skały. Od Kudowy-Zdroju oddalone o około 20 minut jazdy samochodem. Labirynt skał, utworzony pod wpływem wietrzenia piaskowca, zajmuje powierzchnie 22 ha na wysokości 853 m n.p.m. Podobnie jak w czeskim Skalnym Mieście, niektóre formy skalne w Błędnych Skałach mają swoje nazwy, np. „Tunel”, „Kurza Stopka” czy „Skalne Siodło”. Alejki czasami bywają wąskie, nawet na kilkadziesiąt centymetrów, więc przejście pomiędzy skałami może okazać się nie lada wyzwaniem.

Właśnie w Błędnych Skałach kręcono „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Pamiętacie?
Zwiedzanie tego miejsca można zatem urozmaicić zabawą w odnajdywanie kadrów z filmu. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy „Skalne Czasze”, z którego widoczny jest między innymi oddalony o 10 km Szczeliniec Wielki; przy dobrej widoczności dostrzeżecie również Karkonosze.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Jego skały przybierają różne formy i także mają swoje nazwy. Podczas zwiedzania spotkamy między innymi „Mamuta”, „Wielbłąda” czy „Małpę”. A w „Piekiełku”, szczelinie skalnej o głębokości 20 m i szerokości 100 m, panuje specyficzny mikroklimat. Niech nazwa Was nie zmyli, nie o ciepło tutaj chodzi. Panuje tam niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza, a do połowy czerwca zwykle zalega w niej śnieg. Bilet wstępu na teren Parku Narodowego Gór Stołowych to koszt: normalny – 7 zł, ulgowy – 3 zł.

Szczeliniec Wielki

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Ostatniego dnia, gdy już będziecie wracać do domu, możecie odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Chociaż dołożycie trochę kilometrów, trzeba odbić na wschód (ok 60 km), to przekonacie się, że było warto.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Rozłożona jest na 3 poziomach, a jej łączna długość wynosi ponad 5 km. Trasa turystyczna wyznaczona jest na środkowym poziomie i liczy ok. 360 m. Jest dobrze przygotowana dla turystów, którzy mogą poruszać się po specjalnie przygotowanych chodnikach. Uroku miejscu dodają niezwykła szata naciekowa i nietuzinkowe oświetlenie korytarzy. Klaustrofobiczną speleologię zostawmy zawodowcom.

Czas zwiedzania jaskini to ok. 45 minut. Wejście do Jaskini znajduje się na wysokości ok. 800 m n.p.m. – dotrzemy do niego wygodną trasą oddaloną od parkingów o 1,5 km. Jaskinia jest czynna przez cały rok, oprócz poniedziałków i czwartków, w godzinach 9:00-16:40. W sezonie (maj – sierpień) otwarta jest również w czwartki. Z uwagi na limity zwiedzania jaskini konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Bilety wstępu to w sezonie (lipiec – sierpień) koszt: normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł.

Kotlina Kłodzka skrywa wiele ciekawych miejsc, które można poznać zarówno w 4 dni, jak i w czasie tygodniowego pobytu. Pamiętajcie, że otwiera się przed Wami ogromna przestrzeń spacerowa. Poza wspomnianymi atrakcjami wpisują się w nią m.in. Śnieżnik (1425 m n.p.m.) czy Ślęża (718 m n.p.m.). Na wyciągnięcie ręki  jest też złota Praga (160 km od Kudowy-Zdroju). Czy potrzeba czegoś więcej?

Podobne artykuły