Post-Couture, czyli nowa era w modzie

W ciągu ostatnich kilku lat coś się w modzie łamie. Z jednej strony czujemy, że kwestia produkcji i dystrybucji odzieży jest wielkim nieporozumieniem, z drugiej nie oferuje się nam żadnej alternatywy. Nie chcemy już ubrań tanich, lecz niskiej jakości, na dodatek produkowanych w atmosferze wyzysku. Niskie ceny wydają się atrakcyjne, ale wiemy też, że sposób produkcji zgubny dla środowiska i ludzi pracujących w tej gałęzi przemysłu nie zaprowadzi nas w przyszłość, której dla siebie oczekujemy.

THE POST­COUTURE COLLECTIVE photo by Olya Oleinic
THE POST­COUTURE COLLECTIVE – photo by Olya Oleinic

Martijn van Strien, projektant i myśliciel, wzywa do zmiany i podważa istniejące w branży mody normy i praktyki. Nie chce, byśmy dalej musieli czuć się winni kupując ubrania. W 2015 roku jego studio uruchomiło Post-Couture Collective, projekt działający na zasadzie open-source. Post-Couture to specjalnie zaprojektowana kolekcja, składająca się z sześciu elementów. Poszczególne części są opracowane tak, by mogły być wytwarzane na urządzeniu laser cutter (wycinarka laserowa) w lokalnym warsztacie i zmontowane samodzielnie przez użytkownika. Ta innowacyjna metoda konstrukcji daje konsumentom możliwość produkowania odzieży na własne potrzeby na podstawie pobranego z sieci projektu.

THE POST­COUTURE COLLECTIVE - photo by Marinka Grondel
THE POST­COUTURE COLLECTIVE – photo by Marinka Grondel

Ten nowatorski sposób wytwarzania odzieży blisko końcowego użytkownika ma wartość dodaną, której rzeczy masowo produkowane nigdy nie osiągną. Ponadto ubrania zostaną wykonane tylko wtedy, gdy są potrzebne i to na własny wymiar. Problem składowania odzieży w magazynach będzie więc należał do przeszłości. Również materiały, sugerowane w projekcie są poddane recyklingowi i mogą dalej ulegać temu procesowi po zakończeniu użytkowania.

THE POST­COUTURE COLLECTIVE - photo by Olya Oleinic
THE POST­COUTURE COLLECTIVE – photo by Olya Oleinic
THE POST­COUTURE COLLECTIVE photo by Olya Oleinic
THE POST­COUTURE COLLECTIVE – photo by Olya Oleinic

Podobne artykuły