Questing – zwiedzanie z zagadkami

Coraz bardziej lubimy zgadywać i odkrywać. Podążać do celu według ustalonego scenariusza. Powstają nowe formy spędzania wolnego czasu oparte na rozwiązywaniu zagadek. A gdyby połączyć grę ze zwiedzaniem, by odkrywanie miejsc stało się jeszcze ciekawsze?

Questing w turystyce

Questing to turystyka z zagadkami, odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. Questing to coś więcej niż nowy produkt turystyczny, to forma turystyki, w której odnajdzie się zarówno pasjonat przygód, historii oraz dobrej zabawy. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji uczestnik angażuje się emocjonalnie w przygodę. Poprzez historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, questing pozwala na nowo odkryć miejsca nawet bardzo dobrze nam znane. Przy okazji aktywizuje lokalną społeczność oraz firmy, stowarzyszenia, miasta i gminy zajmujące się promocją turystyczną.

Kto to wymyślił?

Założycielem questingu jest Amerykanin Steven Glazer. Kiedy 20 lat temu rozpoczął realizacje swojego projektu nikt nie spodziewał się, że znajdą się zwolennicy nowej formy turystyki, która korzeniami sięga harcerskich gier patrolowych. Tymczasem pomysł dociera nawet do małych polskich gmin, które starają się wpisać swoje atuty w ciekawy scenariusz.

Na czym polega zabawa?

Na początku uczestnik dostaje mapkę oraz opis zadania do wykonania. Historia zapisana prozą lub wierszem skrywa trasę według której trzeba się poruszać. Po drodze rozwiązujemy zagadki i łamigłówki poznając przy tym legendy, historie i ciekawostki związane z miejscem, które zwiedzamy. Poruszamy się wyjątkowym szlakiem, który w taki sposób nie został opisany w żadnym przewodniku. Kierując się śladem zagadek docieramy do miejsca gdzie czeka na nas skarb, zazwyczaj jest to skrzynia z ukrytym certyfikatem lub pieczęcią ukończenia trasy.

Gdzie odnaleźć questy?

Każdy samodzielnie może sprawdzić, które miejscowości posiadają zbudowane scenariusze na wyprawę. Wyszukiwarkę questów możecie znaleźć tutaj i tu. W bazie questów wybieramy województwo, które nas interesuje, a następnie scenariusz według którego chcemy się poruszać i poznawać okolicę. W treści questa znajdziemy: krótki opis, określenie lokalizacji questa, miejsce z którego zaczynamy zabawę, przybliżony czas przejścia trasy, informację kto jest opiekunem wyprawy oraz plik z właściwą treścią questa do pobrania w formacie PDF. Drukujemy lub wrzucamy na smartfona i gotowe. Możemy zaczynać naszą przygodę.

Każde miasto, gmina, region posiada coś co je wyróżnia. Może to być zapomniana legenda, historia tajemniczej osoby lub urokliwy krajobraz. Questing pozwala na coś więcej niż tylko przejście turystycznym szlakiem, daje nam możliwość poznania ducha miejsca z jego najskrytszymi tajemnicami.

Podobne artykuły