Scenariusz dla moich podróży

Nadszedł taki czas, kiedy najcenniejszy jest indywidualizm. Liczy się wyjątkowość, wyróżnianie z tłumu ludzi oraz z przepychu ofert. Wiele usług jest spersonalizowanych i szytych na miarę. Na miarę gustu, zainteresowań i potrzeb. Dotyczy to również podróży.

Podróżować można na wiele sposobów. Najczęściej spotykaną, najtańszą i dostępną dla każdego opcją jest podróżowanie palcem po mapie. Od lat praktykuję, gdy mi smutno, a wyobraźnia szaleje. Ale przejdźmy do rzeczy…
To naturalne zjawisko, że każdy ma własne wyobrażenie podróży. Co wybrać, wypoczynek czy zwiedzanie? Spędzić czas spokojnie i leniwie, czy aktywnie i żywiołowo. Jedno jest pewne, coraz więcej osób poszukuje czegoś wyjątkowego i przygotowanego specjalnie dla niego.

Zaprojektuj własną podróż

Powstają biura podróży o nowym profilu działania. Oferują pakiety szyte na miarę. Pierwszym etapem tworzenia takiej podróży jest wypełnienie kwestionariusza, z którego organizator dowie się jakie są zainteresowania i preferencje potencjalnego klienta. Następnie, pozostając w stałym kontakcie dopracowuje się szczegóły, uzgadnia budżet, by wreszcie przejść do bukowania lotów i noclegów. Jeżeli nie wiesz dokąd pojechać, ale wiesz w jakim stylu chcesz spędzić wakacje, taka oferta  na pewno ułatwi planowanie urlopu.

Podróże według scenariusza

Dodatkowo coraz częściej spotykane są również opcje dla prawdziwych pasjonatów. Podróż śladami ulubionego serialu, filmu, książki, artysty, pisarza. Lokalni przewodnicy i biura podróży również mają takie propozycje w swoich miastach. Na przykład wspomniana w artykule o Petersburgu trasa śladami „Zbrodni i kary” Dostojewskiego. W Moskwie możemy pospacerować śladami „Mistrza i Małgorzaty”, a w Nowej Zelandii odkryć tajemnice „Władcy Pierścieni”. Prawdziwy fenomen stanowi bijący rekordy popularności serial „Gra o tron”, którego sceny były kręcone m. in. w Dubrowniku, Maroko, na Malcie, w Irlandii Północnej oraz na Islandii. W sieci można odszukać biura podróży, przewodników lub zapalonych fanów, którzy pomogą ustalić lub zaproponują trasę zwiedzania śladami tego kultowego serialu.

Podróże ze smakiem

Wśród ofert dla koneserów przodują wyjazdy śladami winnic. Enoturystyka, podręcznikowo wpisana w formy turystyki specjalistycznej staje się stałą ofertą biur podróży. Turystyka winiarska polega na odwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina. Do najpopularniejszych kierunków należą:

Francja
Bordeaux – Saint Emilion – Sauternes – Graves – Medoc
Połączenie wykwintnego wina, pysznej lokalnej kuchni, pięknych zamków oraz uroczych winnic.

WŁOCHY
Chianti – Montalcino – Montepulciano
Włoskie winnice zlokalizowane są na terenie całego kraju. Włochy należą do największych producentów i eksporterów wina na świecie.

GRUZJA
Signagi – Tsinandali – Kvareli
Niezwykła wyprawa po egzotycznym kraju, który nie został jeszcze zdominowany przez masową turystykę. Kraina winem płynąca.

WĘGRY
Eger – Sarospatak – Tokaj – Budapeszt
Dzięki uprawie unikatowych szczepów winorośli Węgry oferują smaki, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Enoturystyka stanowi bogaty odłam turystyki, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Niewątpliwie na jego zgłębienie można przeznaczyć osobny artykuł 😉

Turystyka z dnia na dzień rozszerza swoje możliwości. Daje nam i organizatorom pole do popisu. Szlakiem filmu, serialu, książki, wina, kuchni, muzyki, sztuki lub top atrakcji turystycznych, wybierz swój trop i łącz pasję z podróżowaniem.

Podobne artykuły