Słowacki Raj

Lubicie wędrówki górskie, ale chcielibyście je troszeczkę urozmaicić? Cieszą Was niecodzienne spacery i urozmaicony teren do pokonania? Niewątpliwie godnym polecenia jest obszar Słowackiego Raju.

lifetime_foto_slowackiparknarodowy_artykul

Słowacki Raj to park narodowy we wschodniej Słowacji, region turystyczny słynny na całą Europę. Krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, jest częścią Karpat Zachodnich. Siłą odpowiedzialną za stworzenie tak pięknego krajobrazu jest woda. W wyniku procesów krasowych powstały kaniony, głębokie przełomy oraz wąwozy z wodospadami. Głównymi rzekami odpowiedzialnymi za takie ukształtowanie powierzchni są rzeki: Hornád i Hnilec.

Podążaj szlakiem

Przez Słowacki Raj poprowadzone są liczne szlaki, piesze i rowerowe. Do ich pokonania nie są wymagane specjalistyczne umiejętności, choć co niektórych trasa może przerazić. Jedno jest pewne, nie wolno lekceważyć żadnego ze szlaków. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego obuwia, najlepiej wodoodporne trekkingi z antypoślizgową podeszwą. Trasy są śliskie i czasami trzeba pokonać płynące strumyki. Najbardziej atrakcyjne szlaki piesze biegną dnem wąwozów. Wędrówka jest tam urozmaicona w metalowe lub drewniane kładki, mosty i drabiny (sięgające nawet kilkanaście metrów). Jednym z najciekawszych odcinków na szlaku jest trasa biegnąca przełomem Hornadu, niektóre fragmenty pokonuje się po metalowych platformach umocowanych w skałach. Dla osób z lękiem wysokości może to być poważną przeszkodą, ponieważ metalowe półki umieszczone są kilka metrów nad nurtem rzeki. W południowej części Słowackiego Raju natkniemy się na polane Kláštorisko (790 m n.p.m.), gdzie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z końca XII wieku oraz schronisko turystyczne, w którym można posilić się m.in. smaženym sýrem.

Jak dotrzeć?

W dotarciu do Słowackiego Raju punktem odniesienia jest miejscowość Poprad, znajduję się ona ok. 70 km od Zakopanego. Nie ma co tu dużo kombinować, najłatwiej i najszybciej do samego parku dostaniemy się samochodem. Połączenia komunikacją publiczną owszem są, ale dojazd jest niestety utrudniony przez liczne przesiadki i nieczęste połączenia. Jeżeli jednak nie mamy wyjścia, możemy podróż zaplanować w ten sposób: dostać się do Zakopanego, a później swoje kroki kierować np. na dworzec główny, z którego w sezonie letnim kursują liniowe połączenia autobusowe do Popradu. Rozkłady jazdy możecie znaleźć tutaj. Aby dotrzeć do miejsca gdzie możliwy jest wstęp do samego parku narodowego należy dojechać np. do miejscowości Hrabušice, Smižany lub Letanovce. Jednodniowy bilet wstępu do Słowackiego Raju kosztuje 1,50 € (normalny), 0,50 € (ulgowy).

lifetime_foto_slowackiparknarodowy1_artykul

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Swoją wędrówkę po Słowackim Raju można również rozpocząć od południowej strony. Znajduje się tam słynna Dobszyńska Jaskinia Lodowa (Dobšinská ľadová jaskyňa), która należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. To miejsce gdzie lód utrzymuje się od kilkuset lat. Średnia roczna temperatura panująca w jaskini waha się w granicach -3,8 do +0,5˚C. Jaskinia znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego. Bilety wstępu: normalny 8 €, ulgowy 4 €.

Słowacki Raj to ciekawostka, którą warto poznać. Jest super pomysłem na krótki wypad. Stanowi również atrakcyjną propozycję dla osób wypoczywających w Zakopanem.

Podobne artykuły