Sposoby na zachęcenie dziecka do sprzątania pokoju

Sprzątanie pokoju dziecka to syzyfowa praca. Po 5 minutach zabawy naszego malucha wszystko wygląda dokładnie tak samo (jeśli nie gorzej) jak przed sprzątaniem. Co zrobić, żeby dziecko zaczęło samodzielnie sprzątać i nie było to powodem wiecznych walk? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc.

Zróbcie z tego zabawę

Możecie wymyślić niesamowitą historię, która przeniesie Was do wielkiego zamku. Musicie uporządkować tam wszystkie rzeczy, aby pomóc księżniczce (albo dobremu smokowi). Jeśli tego nie zrobicie dziewczyna (lub smok) zostanie w zamku na zawsze.

Podzielcie pracę na kilka etapów. Każdy etap to osobne zadanie w drodze na ratunek. Po zakończonym etapie róbcie krótkie przerwy na przykład na wypicie magicznej wody mocy.

dziecko_sprzatanie_glowna

Pozwól dziecku posegregować swoje zabawki

To jego pokój, więc to maluch powinien decydować, co w którym miejscu będzie stało. Pomóż mu, mówiąc, co powinno być sprzątnięte. Jeśli dziecko jest wzrokowcem, możecie narysować jego pokój na kartce i tam zaznaczyć położenie poszczególnych zabawek. Nauczy to Twojego brzdąca porządkowania myśli i planowania pracy.

Pokolorujcie pudełka na zabawki

Kartonowe pudełka często wyglądają mało zachęcająco. Zmieńcie to! Weźcie kredki lub farby i przemieńcie zwykłe pudła na zabawki w prawdziwe dzieła sztuki.
Jeśli macie plastikowe kosze możecie je ozdobić naklejkami z ulubionymi postaciami. Do takich pojemników dziecko z radością będzie wrzucało swoje zabawki.

Wybierz dobrą porę dnia

Na pewno nie jest nią wieczór, kiedy dziecko jest zmęczone po całym aktywnym dniu. Najlepiej wybrać wolny dzień na przykłąd sobotę. Nie musicie się wtedy nigdzie spieszyć, macie mnóstwo czasu i energii. Po pożywnym śniadaniu możecie zabrać się do pracy.

Pomagaj tylko wtedy kiedy to konieczne

Oczywiście bądź w pokoju dziecka przez cały czas, ale nie wykonuj za nie pracy. Chyba, że wyraźnie poprosi o pomoc. Dzięki temu dziecko będzie z siebie dumne, że naprawdę samo posprzątało swój pokój. Ty możesz zająć się rzeczami, z którymi wiesz, że Twój maluch sobie nie poradzi jak na przykład składanie dużych koców (chociaż i to możecie zrobić wspólnie) lub układanie rzeczy na wyższych półkach.

Nagradzaj

Nie chodzi o prezenty, ponieważ sprzątanie powinno być zwykłą domową czynnością, wykonywaną naturalnie. Nagradzaj słowem. “Podoba mi się jak sprzątnąłeś swój pokój”, “Sam lepiej bym tego nie posprzątał” czy “Cieszę się, że tak mi pomagasz” to zdania, które sprawią, że dziecko poczuje się docenione i zauważone. Nie krytykuj niedociągnięć. Z czasem maluch nabierze wprawy.

Nie wywieraj presji

Pośpiech czy frustracja, że dziecko jeszcze nie posprzątało przyniosą znikome efekty. Nawet jeśli maluch robi to nieudolnie lub niezgrabnie, weź 3 głębokie oddechy i poczekaj. Daj jasny komunikat, że w razie potrzeby pomożesz dziecku. Bądź cierpliwa i nie poganiaj. Każdy kiedyś zaczynał i nie zawsze początki były łatwe.

Bądź konsekwentna

Sprzątanie nie zawsze jest fascynujące. Jeśli dziecko poprosi o przerwę, zróbcie ją. Ale później wróćcie do pokoju i razem kontynuujcie. Możesz napotkać opór. Nic na siłę. Staraj się jednak co pewien czas ponowić próbę sprzątania. Pokaż dziecku, że zabałaganiony pokój nie sprzyja zabawie. I starajcie się nie przenosić do innego pomieszczeniu, żeby się pobawić.

Kilka rzeczy o których należy bezwzględnie pamiętać!

  1. Środki czystości trzymaj poza zasięgiem dziecka
  2. Jeśli wietrzycie pokój, nie zostawiaj malucha samego nawet na chwilę
  3. Dźwięk odkurzacza może przestraszyć, dlatego tę czynność najlepiej wykonuj samodzielnie (jeśli dziecko nie jest alergikiem, może na przykład powycierać kurze mokrą szmatką)

Podobne artykuły