Tajemnice najstarszych gór w Polsce

Sabaty czarownic, religijne miejsca kultu, legendy, które przetrwały do dziś. Góry Świętokrzyskie to miejsce od lat kojarzone z magią. Kiedyś wyrażenia “magia” używało się do określenia sił nieczystych, diabelskich, dziś “magiczne” są miejsca piękne, niezwykłe i zachwycające. Czym czarują najstarsze góry w Polsce?

worktime_grafiki_artykulowe_zamek


Góry Świętokrzyskie to najstarsze i jednocześnie najniższe pasmo górskie w Polsce. Może trochę zapomniane, czasami omijane przez turystów, którzy w pierwszej kolejności wybierają wyższe góry lub miejsca znajdujące się wyżej w rankingu najciekawszych atrakcji Polski. Jednak bogate dziedzictwo kulturowe tego regionu oraz tajemnicze miejsca sprawiają, że nie można przejść obok nich obojętnie.

Dlaczego Świętokrzyskie?

Nazwa Gór Świętokrzyskich pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się w najstarszym w Polsce klasztorze na Łysej Górze. Legenda głosi, że owe relikwie podarował benedyktynom książę węgierski Emeryk, który przebywał w Polsce na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Obecnie relikwie oprawione są w podwójny krzyż benedyktyński i można je zobaczyć w klasztorze podczas ważnych świąt kościelnych.

Pozostałości po pogańskich rytuałach i wierzeniach

Miejsca mocy – tak określane są pozostałości po religijnych miejscach kultu. Tajemnicze kamieniste kręgi otaczające szczyty czterech gór: Dobrzeszowskiej, Zamkowej, Grodowej oraz Świętego Krzyża są wyrazem przedchrześcijańskich wierzeń. Dodatkowo, wędrując po górach można natknąć się na pogańskie kamienie kultowe, posągi oraz święte źródła.

Łysa Góra

Zwana również górą Krzyża Świętego, sięga 594 m n.p.m. Obecnie na jej szczycie znajduje się sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Zanim jednak zagościło tam chrześcijaństwo, góra była ważnym ośrodkiem kulturowym Słowian. Do dziś możemy oglądać świadectwa pogańskich kultów. Przy samym wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się kamienna figura „pielgrzyma” – stary pogański kamień kultowy. Według legendy, posąg przesuwa się o jedno ziarenko piasku w ciągu roku. Kiedy „pielgrzym” dotrze na szczyt góry, nastąpi koniec świata. Innym przykładem jest „wał pogański”, który niegdyś ciągnął się na długości 2 km wokół szczytu. Według wierzeń miał on za zadanie oddzielić sacrum od profanum i stworzyć święte miejsce przeznaczone do ważnych inicjacji duchowych. Obecnie na szczycie Łysej Góry znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać wizytówkę Gór Świętokrzyskich – gołoborza.

Zdaniem radiestetów całe Góry Świętokrzyskie oplecione są siatką, która tworzy unikalny układ energetyczny, oddziałujący na ludzką świadomość. Rozmieszczenie kamiennych posągów, zastąpionych z czasem kościelnymi budowlami nie jest przypadkowe. Dawne cywilizacje przekazywały sobie z pokolenia na pokolenie wiedzę o zbawiennych właściwościach pewnych punktów na Ziemi.

worktime_grafiki_artykulowe_goryswietokrzyskie

Warte zobaczenia

Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Osiąga wysokość 611,8 m n.p.m. i w całości należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Łysica wchodzi w skład Korony Polski, jest jej najniższym wierzchołkiem. Inaczej nazywana jest górą Świętej Katarzyny, od znajdującego się u podnóża klasztoru sióstr bernardynek.

Zamek Krzyżtopór

Dziś, malownicza ruina leżąca pośród pól i wzgórz w miejscowości Ujazd. Kiedyś była największą budowlą pałacową w Europie, przed powstaniem Wersalu. Ciężko uwierzyć, że w okresie swojej świetności funkcjonowała zaledwie 11 lat. Zamek został wzniesiony w stylu włoskim typu palazzo in fortezza, czyli łączącym wygodę mieszkańców z funkcją obronną.

Ruiny rezydencji pałacowej pochodzą z 1 połowy XVII wieku. Ciekawostki historyczne, informacje na temat zwiedzania i cennik znajdziecie tu.

Kielce

Stolica województwa świętokrzyskiego. Osada, która powstała nad rzeką Silnicą w XI wieku, aż do wieku XVII była własnością prywatną biskupów krakowskich. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie nadano jej prawa miejskie. Oprócz takich zabytków jak: Pałac Biskupów, Bazylika, Kościół św. Wojciecha, Ratusz czy Rynek, na terenie miasta znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. Kadzielnia – wzgórze o wysokości 295 m n. p. m. zbudowane z wapienia. Kiedyś znajdowały się tutaj kamieniołomy, obecnie wyrobisko wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Na terenie Kadzielni znajdują się liczne skamieniałości koralowców, wymarłych wodnych stawonogów oraz innych morskich okazów sprzed 350 mln lat!

worktime_grafiki_artykulowe_rynek

Kurozwęki

Wioseczka licząca 850 mieszkańców skrywa w sobie jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. W 2000 r. zostało sprowadzonych 20 jałówek i 2 byki z największej w Europie hodowli „Bison d’Ardenne” w Belgii, obecnie stado rozrosło się i liczy ok. 80 sztuk. Każdego roku wiosną można zobaczyć małe bizonięta. Hodowlę można podziwiać podczas spaceru lub „safari bizon”, czyli przejażdżki wozem, który wjeżdża na łąki pomiędzy bizony.

Jaskinia Raj

Jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce, została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Jaskinia jest udostępniona dla ruchu turystycznego od 1972 roku. Długość naturalnych korytarzy jaskini to 240 m, trasa turystyczna zajmuje 180 m. Zwiedzający poruszają się po specjalnie wytyczonym chodniku na dnie jaskini, po drodze mijając piękną szatę naciekową: stalaktyty, stalagmity, draperie, kolumny, misy naciekowe.

worktime_grafiki_artykulowe_jaskinia-swietokrzyskie

Z badań naukowych wynika, że 40 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwali neandertalczycy.

Góry Świętokrzyskie skrywają coś znacznie więcej niż atrakcje opisane w przewodnikach. Ogromne znaczenie ma również to, co jest dla oczu niewidoczne. Trzeba wsłuchać się w legendy, poznać przeszłość, wyobrazić sobie rytuały dawnych cywilizacji. Jesteście gotowi, by poczuć tę energię?

Podobne artykuły