O turystyce na Kostaryce – turystyka ekologiczna

Zdrowe ciało, zdrowa dusza, zdrowe żywienie, zdrowy tryb życia, zdrowa planeta… Dbanie o zdrowie to gonitwa za trendami czy świadomie podejmowane działania? Nie ma znaczenia. Ważne, że to bieg w dobrą stronę, jeżeli prawidłowo i bezpiecznie się go podejmujemy.

Trend „eko” to współczesny wymysł czy może powrót do korzeni? Już nasi dziadkowie wykorzystywali siłę natury i cenili sobie naturalność produktów. Wszystko było świeże
i pozbawione konserwantów. Przetwory robiono samodzielnie z produktów z własnego ogródka. Dziś próbujemy korzystać z mądrości naszych przodków, świadomie wybierając te towary, które są dla nas po prostu najzdrowsze. Trend bycia „eko” jest obecnie bardzo mocno promowany. Nic dziwnego, skoro ma służyć ludziom i przyrodzie.

Powrót do naturalności jest czymś naprawdę dobrym i powinniśmy się cieszyć, że przejawia się w aż tylu dziedzinach, w tym również w turystyce. Turystyka zrównoważona, ekologiczna, zielona. Istniejąca w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem, bez szkodliwej ingerencji w życie zarówno mieszkańców jak i przyrody.

Kostaryka jest przykładem państwa, które chce żyć w zgodzie z naturą. Jest czwartym krajem na świecie pod względem dbałości o środowisko naturalne. Zamierza osiągnąć zerową emisję CO² na 200. rocznicę niepodległości w 2021 r. Według rankingu Happy Planet, mieszkańcy Kostaryki to najszczęśliwsi ludzie na Ziemi. Ten niewielki łaciński kraj chce wyprzedzić ekologicznych wyjadaczy i stać się pierwszym państwem neutralnym dla klimatu.

Jak Kostaryka dba o środowisko?

Przykładem mogą być kostarykańskie linie lotnicze Nature Air, które jako pierwsze nie emitują dwutlenku węgla. Samochody i maszyny na lotniskach pracują na biopaliwie, produkowanym z oleju użytego do smażenia. Pozyskuje się go z hoteli i restauracji, a nawet od pracowników linii. Aż 99,2% energii Kostarykanie uzyskują ze źródeł odnawialnych. Największą część zasilania (80%) dostarczają im elektrownie wodne, a resztę – wiatraki, panele słoneczne, źródła geotermalne oraz biomasa, np. odpady trzciny cukrowej.

Ekoturystyka na Kostaryce

Ekoturystyka przejawia się w formie tworzenia bazy noclegowej oraz formach spędzania wolnego czasu. Z myślą o ekoturystach powstają hotele takie jak El Remanso Lodge. Został on zbudowany z drzew obalonych przez wiatr. Hotel otaczają fosy z bieżącą wodą, aby nie trzeba było stosować pestycydów przeciw uciążliwym owadom psującym ekologiczną sielankę. Wśród możliwości spędzania czasu wolnego, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, można wymienić: surfing, wspinaczkę, połowy ryb, nurkowanie, trekking, kajakarstwo górskie, jazdę konną, rafting, turystykę pieszą, canopy (charakterystyczne w lasach tropikalnych Kostaryki poruszanie się na linach umocowanych pomiędzy, rozpiętymi w konarach drzew, platformami), tubing (czyli pokonywanie rwącego potoku na specjalnych pontonach, przypominających wielkie dętki), sadzenie drzew w tropikalnym lesie czy kąpiel w gorących źródłach i naturalnym „błotnym” SPA w środku lasu deszczowego.

Bierzmy przykład z Kostarykan i dbajmy o to, co mamy najpiękniejszego. Jak widać nie bez powodu Kostaryka jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Okazuje się, że Ticos (jak pieszczotliwie lubią się nazywać Kostarykanie) żyją najdłużej, cieszą się najbardziej i nie degradują przy tej okazji środowiska.

Podobne artykuły