Wirtualna obecność, czyli związek na odległość

“Nous” to kolejny prezentowany tutaj projekt dyplomowy z poznańskiej School Of Form. Jego autorką jest absolwentka kierunku Industrial Design, Anna Batog. “Nous” (franc. my) to urządzenie do komunikacji dla kochanków żyjących w związkach na odległość.

img_2657
photo by Anna Batog

Czym dokładnie jest “Nous” i jak działa?

Słowem kluczem tego projektu jest „connection”- więź, połączenie, związek. Połączenie jest zarówno bardzo technicznym terminem, jak i eterycznym, niemal nieziemskim pojęciem. W teorii Einsteina o staniu splątania, dwie cząstki są połączone i zmiana stanu jednej z nich natychmiast powoduje zmianę stanu tej drugiej, nawet na krańcach świata. Pozostańmy blisko siebie, będąc jednocześnie daleko.

Nous (franc. my), jest urządzeniem, które próbuje połączyć ludzi, żyjących w związkach na odległość. Nous jest zaprojektowane tak, aby stać się częścią rytuałów pary i bez problemu wtopić się w jej życie. Urządzenie działa w parach i komunikuje się bezprzewodowo przez Wi-Fi. Gdy jedna osoba idzie spać, drugie urządzenie gaśnie, informując tym samym o stanie kochanka. Rano, zamiast budzika, można odegrać specjalnie przygotowaną dla drugiej osoby wiadomość. Celem tego projektu jest wprowadzenie nowoczesnych narzędzi dla par w związkach na odległość, dodając dzięki temu komunikację w czasie rzeczywistym – taką, która jest obecna w tle.

photo by Anna Batog
photo by Anna Batog
photo by Anna Batog
photo by Anna Batog

Jaka idea stoi za projektem? Skąd pomysł?

Pomysł zrodził się kiedy sama byłam w takiej sytuacji. Zdecydowaliśmy się z moim partnerem zamieszkać osobno, ponieważ inaczej ciężko było pogodzić nasze cele zawodowe. Zresztą wielu naszych znajomych jest lub było w takiej samej sytuacji więc wiedzieliśmy że to może działać.

Zaczęłam się wtedy zastanawiać jak można ulepszyć lub poszerzyć dostępne narzędzia i dostosować je do konkretnych potrzeb ludzi w związkach na odległość.

Projekt nawiązuje bardziej do komunikacji zmysłowej, sensorycznej niż werbalnej. Czy uważasz tego rodzaju komunikację za bardziej wartościową? Obecnie mamy przecież bardzo dużo narzędzi, by komunikować się zarówno słownie jak i wizualnie.

Niestety związki na odległość nie mają przywilejów komunikacji, jakie są codziennością dla par w zwyczajnych związkach. Dla osób żyjących na odległość codzienna wiedza o drugiej połowie to luksus, a utrzymanie podobnego stanu informacji przy dzielących kilometrach wymaga niemałego wysiłku.

Nie powiedziałabym, że komunikacja słowna jest nieważna, bo jest bardzo ważna, jednak są do tego narzędzia, które można używać: Skype, Whatsapp, Messenger, itp. Są one jednak impersonalne, możesz mieć rozmowę o pracę przez Skype, możesz rozmawiać ze swoją babcią na Skype, nie jest to nic specjalnego, unikatowego do komunikacji dla par/kochanków. Celem tego projektu było utworzenie nowego sposobu komunikacji, który stworzy poczucie bezpieczeństwa dla nich.

photo by Anna Batog
photo by Anna Batog
photo by Anna Batog
photo by Anna Batog

Jak według Ciebie wyglądać będą związki partnerskie w erze wzmożonej mobilności? Czy widzisz przyszłość w tego rodzaju urządzeniach?

Wraz ze zmieniającym się światem wokół nas, zmieniają się związki między ludźmi. Coraz więcej o tym rozmawiamy, stereotypy są obalane, coraz mniej ludzi wchodzi w związki małżeńskie, coraz więcej ludzi mieszka samotnie, kobiety chcą być bardziej niezależne. To wszystko przekłada się na sposób w jaki myślimy o związkach i jak je tworzymy. Dam tu przykład, w Danii milion z 5,6 milionów mieszkańców mieszka samotnie. Chcą być niezależni, ale jednocześnie czuć bliskość kogoś, oni też są w związkach. Może jedno mieszka w Kopenhadze, a drugie 400 km dalej i widują się w weekendy?

Powoli staje się tak, że urządzenia są do wszystkiego, zamiast zegarka na ręce mamy telefon, który służy nam między innymi też do sprawdzania pogody, szukania randki, znajdowania drogi i robienia zdjęć, jest to wygodne mieć wszystko pod ręką. Moim zdaniem coś co jest do wszystkiego nie spełnia swojej roli, dlatego mam taką, może utopijną wizję urządzeń bardzo specjalnych, stworzonych w konkretnym celu, łączących ludzi.

Podobne artykuły