Witaj szkoło!

1 września wywołuje lęk w wielu domach. Inie chodzi tylko o dzieci. Często rodzice przeżywają pójście swojej pociechy do przedszkola czy szkoły dużo mocniej niż sam zainteresowany. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą przetrwać ten dzień.

lifetime_homepage_szkola2

Nie myśl za dużo

Brzmi dziwnie, ale im więcej myślimy tym bardziej się boimy. Wymyślamy różne scenariusze i tworzymy problemy, które wcale nie muszą mieć miejsca. Dlatego nie zadręczajmy się czy nasze dziecko sobie poradzi, czy będzie się dobrze bawiło, czy pozna fajnych kolegów. Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi: tak. My też sobie poradziliśmy, poznaliśmy ciekawych ludzi. Z naszymi maluchami będzie tak samo.

Zaufaj sobie

Na pewno zrobiłaś wszystko co w Twojej mocy, aby wybrać jak najlepszą placówkę dla swojego dziecka. Rozmawiałaś z wychowawcą, zajrzałaś w każdy kąt, sprawdziłaś opinie w internecie i rozmawiałaś z innymi rodzicami. Wybrałaś mądrze. Twoje dziecko będzie tam szczęśliwe.

Uwierz w dziecko

To mądry, samodzielny, radosny człowiek. Poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które na niego czekają. A nawet jeśli będzie mieć jakieś problemy to ma przecież Ciebie do pomocy. Odnajdzie swoje miejsce w grupie i pozna kogoś kto najbardziej polubi właśnie jego. Twoje dziecko jest wyjątkowe. Ty to wiesz, a inni niedługo się o tym przekonają.

Wypłacz się

Najlepiej już po odprowadzeniu dziecka. Płacz. To pomaga i oczyszcza. Zrzucisz z siebie cały ciężar i emocje, dzięki czemu przetrwasz pierwszy dzień. Nie przejmuj się co pomyślą inni. To Twój ważny dzień i masz prawo płakać, pocieszać się słodyczami i wypić 3 kawy, bo z nerwów nie spałaś całą noc.

Wspieraj dziecko

Nie pozwól, żeby Twoje obawy przeszły na dziecko. Dzisiaj wyjątkowo potrzebuje Twojego wsparcia i dobrego słowa. Możesz opowiedzieć mu o swoim pierwszym dniu. Może ulubiony bohater dziecka też przygotowywał się do nowego miejsca? Przeczytajcie wspólnie o jego przygodach. Odpowiadaj na wszystkie pytania swojej pociechy, ale nie kłam. „Na pewno wszyscy Cię polubią” może nie być prawdą. „Poznasz kogoś z kim bardzo się polubisz” jest szczere i nie wzbudza w dziecku niepotrzebnych oczekiwań.

Uśmiechnij się

Twoje dziecko dorasta i staje się coraz bardziej samodzielne. Wiem, że najchętniej zatrzymałabyś je w domu do 18 roku życia. Ale Twój Maluch zaczyna właśnie piękną przygodę. To wspaniałe, że możesz razem z Nim w tym uczestniczyć. Nie martw się – jeszcze bardzo długo Twoje dziecko będzie Cię potrzebowało.

Podobne artykuły