Zabawki o dużym potencjale twórczym

Obecnie dzieci, często nawet zanim zdążą zasygnalizować swoje potrzeby, zasypywane są mnóstwem gotowych rozwiązań. Zestawy, ogrom gadżetów, miniaturki domowych sprzętów i akcesoriów – gotowce są na wyciągnięcie ręki. Tymczasem dzieci najdłużej bawią zabawki genialne w swojej prostocie. Zadziwiające, że to właśnie one uczą nasze pociechy bycia kreatywnym i twórczym, rozwijają wyobraźnię i nigdy, ale to przenigdy ich nie nudzą.

Kolorowa wieża z kubeczków

Absolutnym hitem jest zestaw kilku kubeczków, tak dobranych rozmiarowo, że można je włożyć jeden w drugi albo ułożyć z nich wieżę. Każdy z nich ma inny kolor, a na spodzie wytłoczony kształt jakiegoś zwierzaka. Po złożeniu, komplet zajmuje tak niewiele miejsca, że z łatwością zmieści się w kosmetyczce malucha tuż obok płynu do kąpieli jako nieodłączny element wyjazdów. Dzieciaki poza kąpielą stosują je do wielu innych aktywności, jak budowanie, układanie, zabawy w piasku. Starszaki wykorzystują je podczas naśladowania dorosłych (np. jako mini naczynia kuchenne). Kubeczkom nie grozi porzucenie, dzieci w różnym wieku i w różnych okolicznościach potrafią zrobić z nich użytek. Ucieszą zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Nie wydają efektów dźwiękowych, zajmują niewiele miejsca i są przystępne cenowo, a ponad wszystko, w czarodziejski sposób zajmują nasze pociechy na długie godziny, dzięki czemu trafiają na listę zabawek ukochanych przez rodziców. Niegroźne im podeptanie, długie moczenie w wodzie, porysowanie przez piasek, rzucanie z wysokości, przez co zyskują miano zabawek dziecioodpornych.

Zabawki kreatywne dla dzieci

Książki bez tekstu dla małych i dużych

Rodzice doskonale wiedzą, jak czytanie książek wspomaga u dzieci proces poznawania świata. Poza tymi tradycyjnymi książeczkami, które sami czytamy maluchom lub na których ćwiczą one umiejętność czytania, pojawia się na rynku coraz więcej pozycji książek z rozbudowaną fabułą, jednak bez tekstu. Na kilku kartach narysowane są przygody różnych bohaterów. Na każdej ze stron ukazane są kolejne perypetie postaci. Ich drogi często się krzyżują, wchodzą ze sobą w interakcje. Śledząc losy każdego z bohaterów, dzieci same mają możliwość dopowiedzenia części historii, połączenia ze sobą faktów. Młodszaki uwielbiają, wśród mnóstwa szczegółów, odnajdywać, a potem wskazywać dopiero co poznane przedmioty. Starsze pociechy z zaciekawieniem słuchają, dopytują, czasem dodają coś od siebie. Dorośli równie chętnie zaglądają do tych dziecięcych książeczek. Nie ma nawet cienia szansy, żeby się znudziły. Każda historia może zostać bowiem opowiedziana na milion różnych sposobów.

Tipi lub namiot dziecięcy

To gadżet, w który warto zainwestować, ponieważ po tym, jak dziecko się z nim oswoi, staje się często dziecięcą oazą. Miejscem, w którym mały człowiek może się schować przed rodzicami, zaznać odrobiny prywatności, swobody, której już powoli potrzebuje, choć zupełnie jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Ukojenie daje też często dzieciom, które zwykle mają problem z wyciszeniem się, z wyhamowaniem, np. w obliczu zbyt wielu wrażeń, z jakimi zmagało się w ciągu dnia. Poza funkcją uspokajającą namiot pełni często rolę elementu wielu dziecięcych zabaw. Dziewczynki bawią się w dom, chłopcy traktują go jak swoją twierdzę. Na pewno zostanie też wykorzystany podczas zabaw w chowanego. Niech nikogo nie zwiedzie pogląd, że jest to zbyt oczywiste miejsce na skrytkę – dzieci mają inne zdanie na ten temat. W zależności od tego, ile mamy miejsca, wybierzmy mniejszy, składany jednym ruchem namiot lub większe tipi indiańskie. W tym drugim przypadku trzeba liczyć się jednak z większym wydatkiem albo zabrać się do samodzielnego uszycia namiotu. Zimą namiot posłuży nam w domu, latem w ogrodzie, a nawet na plaży, jako schronienie dla dzieciaków przed słońcem i wiatrem.

Dodatkowym argumentem za wykorzystaniem powyższych propozycji jest ich stosunkowo niewielki koszt, dzięki czemu stają się atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca, przez co stają się nieodłącznym elementem podróży. Stanowią przy tym idealną alternatywę, jeśli szukamy pomysłu na niezobowiązujący, a praktyczny prezent dla znajomego malucha.

Podobne artykuły