Zamczyska, zamki i zameczki, cz.1

Zdumiewające, intrygujące, te dobrze zachowane przez stulecia i te w ruinie. Zamki zawsze przyciągają uwagę i wzbudzają emocje. Chce się je poznawać, odkrywać ich tajemnice i historie. W Polsce są ich setki…

zamki_wewnatrz_02

Zamek w Malborku

Gotycka twierdza obronna położona nad rzeką Nogat w województwie pomorskim. Początki budowy zamku sięgają XIII wieku, kiedy bracia zakonu krzyżackiego wybrali sobie to miejsce na nową siedzibę. Powstał wtedy Zamek Wysoki, który stał się domem zakonnym i twierdzą. Od XIV wieku Malbork był stolicą państwa krzyżackiego, obszar twierdzy stopniowo był rozbudowywany. Następnie powstał Zamek Średni o charakterze reprezentacyjnym. Posiadał komnaty gościnne i recepcyjne. Rozbudowano również Przedzamcze. W późniejszych latach, zamek był rezydencją władców Polski. Od 1961 r. jest pod opieką Muzeum Zamkowego, a w 1997 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zamek w Malborku stanowi największy gotycki zespół zamkowy na świecie, nic więc dziwnego, że jest licznie oblegany przez turystów. To arcydzieło wśród budowli obronnych, uważane za największą budowlę ceglaną wzniesioną przez człowieka, jego powierzchnia to ok. 21 ha. Zamek można zwiedzać przez cały rok, dokładne godziny otwarcia i cennik znajdziecie tu.

Kwidzyn

Położony 28 km od Malborka, Kwidzyn skrywa również ceglane cudo. Zamek Kapituły Pomezańskiej. Budowla pochodząca z XIII – XIV w. złożona jest z zamku i potężnej katedry. Zamek wyróżnia się i jest rozpoznawany, przede wszystkim przez najdłuższe i największe w Europie gdanisko, czyli nic innego jak „wychodek”. Średniowieczna toaleta była zlokalizowana w wieży lub wykuszu, na zewnątrz linii murów obronnych i prowadził do niej kryty ganek wsparty na arkadach na wysokości pierwszego piętra. Takie rozwiązanie znacznie poprawiało warunki sanitarne w fortecy.  Czasami gdanisko pełniło funkcję dodatkowej wieży obserwacyjnej. Z aktualnych wydarzeń można dodać, że w 2007 r. zamek zyskał na swojej atrakcyjności, ponieważ podczas badań archeologicznych odkryto trzy szkielety. Prawdopodobnie są to jedyne w Europie groby wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Informacje dla zwiedzających: na dziedziniec zamku wstęp jest bezpłatny, jeżeli chcemy zwiedzić Muzeum Zamkowe koszt biletu normalnego to 10 zł, a ulgowego 5 zł.

zamki_wewnatrz_01

Książ

Na Szlaku Zamków Piastowskich, w okolicach Wałbrzycha znajduje się Zamek Książ. Jego losy są dość burzliwe, należał do różnych państw, przechodził w rąk do rąk i był niszczony podczas wojen. Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Został wybudowany w latach 1288 – 1292. Posiada bogato zdobione wnętrza, duże wrażenie robi barokowa sala Maksymiliana. W skład zamku wchodzi również palmiarnia, tarasy wielopoziomowe stanowiące miniatury ogrodów francuskich oraz stadnina koni. Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, a szczegółowe informacje na temat tras zwiedzania i cen znajdziecie tu. Zamek obecnie jest własnością gminy Wałbrzych, a od 1991 r. obiektem zarządza przedsiębiorstwo „Zamek Książ”.

Moszna

Zamek jak z bajki, nie jednemu kojarzy się z animacjami Walta Disneya. Znajduje się na ziemi opolskiej i stanowi jej główną atrakcję turystyczną. Budowla składa się z 365 pomieszczeń i 99 wież. Zamek nigdy nie pełnił funkcji obronnych, od 1866 do 1945 był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Przez wiele lat znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic, obecnie zostało przeniesione do nowo wybudowanego obiektu, a we wnętrzach zamku znajduje się hotel i restauracja. Zamek jest również udostępniony dla zwiedzających. Szczegółowe informacje pod linkiem. Ponadto w zamku funkcjonuje SPA z sauną, organizowane są imprezy rodzinne, Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Zielone Szkoły, a także koncerty.

Doin Oakenhelm / Shutterstock.com
Doin Oakenhelm / Shutterstock.com

Krasiczyn

Budowę zamku w Krasiczynie rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki, a jego syn Marcin Krasicki przekształcił surowy zamek w piękną rezydencję.  Obecnie uważana jest za jedną z cenniejszych budowli renesansowych w Polsce. Zamek, a właściwie Zespół Zamkowo-Parkowy znajduję się w odległości 12 km od Przemyśla. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja, sale wynajmowane są na konferencje, wesela, sesje ślubne. Zwiedzanie możliwe jest z przewodnikiem, a przydatne informacje znajdziecie tu.

Potężne i te mniejsze, położone w górach i na równinach, każdy zamek zachwyca w inny sposób.  W 2 części artykułu znajdzie się miejsce dla zamków trochę bardziej ukrytych, może również mniej znanych, a jakże ciekawych.

Podobne artykuły