Zwiedzanie w pigułce czy wyścig z czasem?

Wiele biur podróży w swojej ofercie posiada wycieczki jednodniowe. Drezno, Praga, Berlin czy Poczdam są na wyciągnięcie ręki. Czy taki ekspresowy wypad może zadowolić turystę?

Jeżeli nie mamy zbyt wiele wolnego czasu, pieniędzy albo zwyczajnie chcemy dokądś wyskoczyć, idealnym rozwiązaniem będzie wycieczka jednodniowa. Wyruszamy skoro świt, wracamy o zmierzchu z zaspokojoną potrzebą przemieszczenia się. Czasem po prostu ma się ochotę na zmianę otoczenia i oddech od codzienności.

Oferty biur podróży

Dodatkowym atutem może być wyjazd z biurem podróży. Ceny są przystępne i mamy spokojną głowę. Nie martwimy się o transport, parkingi czy ruch na drodze. Wsiadamy do autokaru, pilot nad nami czuwa, opowiada, prowadzi i objaśnia. Jeśli mamy szczęście to i żartem sypnie, tajemniczą historię opowie, podzieli się swoją wiedzą. Wycieczki jednodniowe są również ciekawym urozmaiceniem pobytu na wczasach. Najlepiej zorientować się w propozycjach lokalnych biur podróży i poświęcić jeden dzień na zwiedzanie. Podczas pobytu w Bieszczadach możemy wybrać się do Lwowa, z Mazur blisko już do Wilna i Rygi, z Kotliny Kłodzkiej warto wyskoczyć do Pragi, a podczas pobytu w Tatrach można odwiedzić Wiedeń czy Budapeszt.

Niedosyt

Podczas jednodniowych wycieczek program jest dość napięty. Mało czasu, a tak wiele do zobaczenia. Miasta kuszą zakamarkami, a pilot prowadzi klasycznym szlakiem. Tego typu wycieczki są jak trailery filmów. Szybka zapowiedź kultury, smaków i zapachów, ludzi, atrakcji i klimatu. Niedosyt pozostaje, ale to dobrze, to znak że wrócimy tam gdzie czuliśmy się najlepiej. Ogólną topografię miasta poznamy i w przyszłości możemy wybrać się na kilkudniowy wyjazd by obejrzeć szczegóły na „dużym ekranie”.

Najpopularniejsze jednodniowe destynacje

W zależności, z której części Polski chcemy wybrać się na taki krótki wypad, forma przebiegu wycieczki będzie różna. Mogą to być wycieczki mieszczące się w jednej dobie razem z dojazdem i powrotem, ale czasami biura podróży oferują również nocne przejazdy, by mieć więcej czasu na zwiedzanie w trakcie dnia. Najważniejsze, żeby dobrać okazję do swoich upodobań i możliwości. Do najczęściej wybieranych opcji przy zachodniej i południowej granicy Polski możemy zaliczyć: Pragę, Drezno i Berlin. Warto również zapoznać się z ofertą jednodniowych wycieczek po Polsce, czasem można trafić na prawdziwie sekretne miejsca naszego kraju.

Praga - wycieczki jednodniowe

Praga

Znajduje się w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Dzięki temu, że miasto nie odniosło poważnych zniszczeń podczas wojny, dziś możemy zachwycać się przepięknie zachowaną architekturą. Klasyczne zwiedzanie Pragi obejmuje: Hradczany, Stary Pałac Królewski, Katedrę św. Wita, Most Karola, Rynek Staromiejski, Zegar Orloj, Plac Wacława. Dodatkowo możemy odwiedzić Złotą Uliczkę lub Fontannę Krizikovą, która gromadzi setki ludzi podczas wieczornych pokazów światła, tańca i muzyki.

Drezno

Stolica Saksonii, jedno z najpiękniejszych barokowych miast Europy, rocznie odwiedzane przez ok. 10 milionów turystów. Prawie doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, dziś, dzięki swojemu wizerunkowi, nazywane jest „Florencją północy”. Do punktów obowiązkowych podczas szybkiego wypadu zaliczamy: Tarasy Brühla, pałac Zwinger, Pomnik Złotego Jeźdźca, Operę Sempera. W Dreźnie znajduje się również wiele obszarów zielonych, warto więc odwiedzić Großer Garten czy park w dzielnicy Pillnitz z pałacem japońskim.

Berlin

Miasto pełne kontrastów, które stanowią główny atut tego miejsca. Połączenie zabytkowych budowli ze współczesną architekturą, tradycji z nowoczesnością. W Berlinie znajduje się ok. 170 muzeów, a wśród nich znana na całym świecie Wyspa Muzeów. Klasyczne zwiedzanie obejmuje m.in.: Aleksanderplatz, Wieżę Telewizyjną, Aleję Unter den Linden, Bramę Brandenburską, Reichstag – siedzibę władz niemieckich, pałac Charlottenburg.
Wycieczki jednodniowe czasem potrafią być naprawdę męczące. Zarwana noc, dużo chodzenia, wyścig z czasem by zobaczyć jak najwięcej. Dlatego najlepiej korzystać z ofert lokalnych biur podróży i wybierać te miejsca do których dojazd nie zajmuje zbyt wiele czasu. Balansując między brakiem czasu, urlopu czy różnych innych ograniczeń, każdy może pozwolić sobie na bycie od czasu do czasu jednodniowym turystą.

Podobne artykuły